Chiny: inflacja producencka ponownie wzrosła w lipcu

ARŻ, Reuters
opublikowano: 09-08-2021, 06:37

W lipcu w Chinach inflacja producencka rosła w szybszym tempie niż miesiąc wcześniej i przekroczyła oczekiwania rynkowe. Wyższe ceny surowców zwiększają obciążenie gospodarki, której ożywienie zaczyna tracić impet, pisze Reuters.

Druga co do wielkości gospodarka świata jest na dobrej drodze, aby w tym roku osiągnąć wzrost o ponad 8 proc. Analitycy twierdzą jednak, że stłumiony popyt wywołany pandemią osiągnął już szczyt i prognozują, że w przyszłym roku Chiny powrócą na bardziej umiarkowaną ścieżkę rozwoju.

Inflacja producencka wzrosła w lipcu do 9 proc. rok do roku - wynika z danych urzędu statystycznego. Ekonomiści oczekiwali, że wzrost, podobnie jak w czerwcu, wyniesie 8,8 proc.

Gospodarka Chin w dużej mierze odzyskała siły po zakłóceniach spowodowanych pandemią, ale ekspansja traci impet, ponieważ firmy muszą zmagać się z wyższymi cenami towarów i wąskimi gardłami w globalnych łańcuchach dostaw. Działalność nadwyrężają także powodzie w niektórych prowincjach oraz wzrost zakażeń koronawirusem w wariancie Delta.

W odrębnym badaniu urząd statystyczny wskazał, że inflacja konsumencka w lipcu wyniosła 1 proc. w ujęciu rocznym. Miesiąc wcześniej było to 1,1 proc. Wskaźnik jest znacznie poniżej ustalonego przez bank centralny celu na poziomie 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane