Chiny kradną tajemnice norweskich spółek zbrojeniowych

Norweski wywiad poinformował, że Chiny kradną tajemnice spółek zbrojeniowych.

- Chiny z powodzeniem wykradają informacje, które potem wykorzystują we własnych technologiach zbrojeniowych – powiedział szef wywiadu Morten Haga Lunde. 

W dorocznym raporcie norweski wywiad wskazuje na Rosję i Chiny jako te kraje, których siatki szpiegowskie prowadzą najaktywniejszą działalność w Norwegii. 

Lunde powiedział, że wykradanie tajemnic norweskich spółek zbrojeniowych jest częścią chińskiej strategii pozyskiwania wartościowych informacji dotyczących technologii wojskowych. Podkreślił, że Norwegia nie jest  celem chińskiego wywiadu, ale że to „zagrożenie globalne”. 

Południowy sąsiad Norwegii, Dania, od lat informuje o penetracji swojego przemysłu obronnego prze zagraniczny wywiad. Według powszechnego przekonania chodzi o Chiny. W latach 2008-2012 dokonywano zaawansowanych cyberataków na co najmniej pięć duńskich spółek zbrojeniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.no

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny kradną tajemnice norweskich spółek zbrojeniowych