Chiny napędzały w lutym niemiecki eksport

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-04-2021, 09:19

Wymiana handlowa z Chinami napędzała wyniki niemieckiego eksportu w lutym, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Sprzedaż zagraniczna niemieckiej gospodarki odnotowała w lutym 2021 r. sezonowo wyrównany wzrost o 0,9 proc. w ujęciu miesięcznym, wynika z danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny. To wynik słabszy niż oczekiwali ekonomiści, których mediana prognoz zakładała wzrost o 1,0 proc. po 1,6-proc. wzroście miesiąc wcześniej po korekcie w górę z 1,4 proc.

Głównym wsparciem dla eksportu były dostawy do Chin, które pozwoliły nieco złagodzić wpływ obostrzeń związanych z nową falą pandemii koronawirusa. W ujęciu rocznym dostawy do Państwa Środka zwiększyły się o 25,7 proc.

Z kolei import wzrósł o 3,6 proc. przy prognozie na poziomie 2,4 proc. W styczniu import natomiast odnotował spadek o 3,5 proc. po rewizji z -4,7 proc.

W efekcie, w lutym dodatnie saldo wymiany handlowej zmniejszyło się do 19,1 mld EUR z 22.2 mld EUR miesiąc wcześniej i przy projekcji na poziomie 20,0 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane