Chiny odwołują szczyt z Japonią i Koreą Płd

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-12-2005, 09:19

Chiny ogłosiły w niedzielę, że doroczne  trójstronne spotkanie na szczycie z udziałem przywódców Japonii i Korei Płd nie odbędzie się jak planowano w tym miesiącu, ze względu na "panującą obecnie atmosferę".

Chiny ogłosiły w niedzielę, że doroczne  trójstronne spotkanie na szczycie z udziałem przywódców Japonii i Korei Płd nie odbędzie się jak planowano w tym miesiącu, ze względu na "panującą obecnie atmosferę".

    Przyczyną odwołania są najprawdopodobniej  powtarzające się wizyty japońskich przywódców politycznych w kontrowersyjnej świątyni, w  której czczeni są bohaterowie japońscy z okresu 2. wojny światowej, w tym także ci, którzy prowadzili wojnę przeciwko innym krajom i stosowali represje wobec innych narodów, w tym narodu chińskiego.

    Przywódcy Chin, Japonii i Korei Płd spotykają się co roku przy okazji szczytu Stowarzyszenia Azji Południowo Wschodniej, który w tym roku zaplanowany jest na 12-14 grudnia  w Kuala Lumpur w Malezji.    Trójstronne spotkanie przywódców zostanie wznowione "w odpowiednim czasie" - zapowiedziało bez dalszych szczegółów chińskie ministerstwo spraw zagranicznych w zamieszczonym w Internecie oświadczeniu.

    Oświadczenie nie precyzuje powodów, ale Pekin zareagował bardzo gniewnie na ostatnie wizyty premiera Japonii Junichiro Koizumiego w tokijskiej świątyni, w której wśród 2,5 mln japońskich ofiar wojny uhonorowano także przestępców wojennych.

    Chiny  "mają nadzieję, że trzy strony będą współdziałać w celu osłabienia przeszkód na drodze do stabilnego rozwoju współpracy" - napisano w oświadczeniu chińskiego MSZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane