Chiny potroją nadwyżkę handlową w 2005 r.

(Marek Druś)
opublikowano: 07-10-2005, 08:52

Nadwyżka handlowa Chin wzrośnie trzykrotnie w tym roku do ok. 90-100 mld USD, poinformował China Daily powołując się na raport chińskiego Ministerstwa Handlu. Resort obawia się, że spowoduje to kolejne napięcia w handlu międzynarodowym i naciski na dalszą rewaluacje juana.

Nadwyżka handlowa Chin wzrośnie trzykrotnie w tym roku do ok. 90-100 mld USD, poinformował China Daily powołując się na raport chińskiego Ministerstwa Handlu. Resort obawia się, że spowoduje to kolejne napięcia w handlu międzynarodowym i naciski na dalszą rewaluacje juana.

Ministerstwo Handlu prognozuje, że chiński eksport wzrośnie w tym roku o 30 proc. do 750 mld USD. Import ma być o 18 proc. wyższy niż rok wcześniej i wyniesie 660 mld USD. Po ośmiu miesiącach tego roku nadwyżka handlowa Chin wynosiła 60,2 mld USD i była prawie dwukrotnie niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

MD, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane