Chiny potrzebują bilionów na urbanizację

opublikowano: 20-05-2013, 13:03

Chiny będą potrzebować przynajmniej 50 bln juanów (8,1 bln USD) w nowych inwestycjach do 2020 r. by pomieścić rozrastającą się populację mieszkańców miast, ocenia Zheng Zhije, prezydent China Development Bank.

„Kraj musi pilnie znaleźć specjalne kanały finansowania w celu wsparcia procesu urbanizacji, ponieważ same samorządy nie mogą sobie pozwolić na takie wydatki” – napisał Zheng w „China Finance”, magazynie wydawanym przez Ludowy Bank Chin.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Podana kwota równa jest w przybliżeniu nominalnemu Produktowi Krajowemu Brutto z 2012 r.

„W ciągu najbliższych 20 lat wskaźnik urbanizacji w Chinach wzrośnie o kolejne 20-30 proc., co oznacza, że liczba mieszkańców miast urośnie o 300-400 mln – wyjaśnia szef China Development Bank

Tym samym, w chińskich miastach żyć będzie ponad 1 mld ludzi. To więcej niż cała populacja wszystkich krajów uprzemysłowionych.

Jak twierdzi Zheng, wspomniana kwota jest potrzebna by dostosować miasta do wzrostu wskaźnika urbanizacji do 60 proc. do 2020 r. i poprawę jakości życia dla blisko 200 mln pracowników imigrantów już mieszkających w miastach.

Na koniec 2012 r. około 52,6 proc. Chińczyków mieszkało na terenach miejskich, wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane