Chiny rozważają kolejne cła od eksportu stali

opublikowano: 27-07-2021, 10:25

Dyskutowane obecnie cła miałyby sięgać od 10 proc. do 25 proc. i dotyczyć szeregu produktów, w tym kręgów stali walcowanej na gorąco, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Władze chcą wprowadzić je w trzecim kwartale, choć ostateczna decyzja w tej sprawie wciąż nie zapadła, twierdzą informatorzy agencji.

Chiny podwyższyły już cła na niektóre wyroby od maja, aby zapewnić dostawy w kraju. Nowe cła miałyby dotyczyć głównie produktów, które nie zostały uwzględnione we wcześniejszych podwyżkach, twierdzi źródło Bloomberga.

Chiny są największym na świecie eksporterem stali. Wprowadzone w maju cła spowodowały spadek eksportu o ponad 30 proc. W czerwcu wzrósł jednak o ponad 20 proc. Branża stalowa w Chinach jest obecnie oceniana przez władze pod kątem możliwości redukcji produkcji w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Rekordowe ceny stali na świecie, w związku z rządowymi programami stymulacji przez inwestycje infrastrukturalne, spowodował jednak wzrost produkcji w Chinach w pierwszym półroczu i zmierza do ustanowienia nowego rocznego rekordu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane