Chiny rozważają megafuzję operatorów komórkowych

opublikowano: 04-09-2018, 13:45

Władze Chin rozważają, czy połączyć dwóch z trzech dominujących w kraju operatorów komórkowych, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Uzasadnieniem takiej fuzji byłoby przyspieszenie rozwoju technologii 5G i zdobycie przewagi nad firmami z USA w wyścigu o dominację globalną w obszarze technologii telefonii mobilnej. Niedawno obawa, że Chiny mogłoby uzyskać przewagę spowodowała zablokowanie przez prezydenta Donalda Trumpa oferty przejęcia Qualcomm przez Broadcom.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Połączyć miałyby się China United Network Communications Group Co. i China Telecommunications Corp. Łączna wartość rynkowa spółek to ponad 77 mld USD, a łączna ilość abonentów to 590 mln.

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadała i może nie zapaść, podkreślają źródła Bloomberga.

- Sukces w 5G to jeden z najważniejszych celów Chin i fuzja jest doskonałym rozwiązaniem dla tego, co chcą one osiągnąć – skomentował Edison Lee, analityk Jefferies Hong Kong, który o możliwości fuzji Unicom i China Telecom informował od lipca. – W miarę jak zmierzamy do kolejnego kroku wojny handlowej USA z Chinami wierzymy, że Rada Państwa będzie chętniej i radykalniej myśleć o rozwoju 5G – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu