Chiny: śledztwo w sprawie giełdy metali

opublikowano: 23-12-2015, 11:30

Chińska policja prowadzi dochodzenie w sprawie Fanya Metals Exchange, samozwańczej największej na świecie giełdy tzw. pomniejszych metali przemysłowych.

Znajdująca się w mieści Kunming giełda Fanya Metals Exchange zarządza ok. 40 mld juanów (6,2 mld USD) aktywów. Z powodu spadku cen surowców miała od kwietnia nie wypłacić należnych pieniędzy ok. 220 tys. inwestorów. Spółka zachęcała wcześniej do inwestowania w metale kusząc dwucyfrowymi zyskami z takich transakcji. Obecnie policja prowadzi dochodzenia w związku z podejrzeniem „nielegalnych praktyk biznesowych”.

Protestujący inwestorzy Fanya Metals Exchange
Reuters/FORUM

Oszukani inwestorzy protestowali w październiku w Pekinie i Szanghaju. Kilkuset zostało zatrzymanych przez policję, która kazała im podpisać zobowiązanie, że nie będą już uczestniczyć w protestach dotyczących spółki. Od połowy października nie wiadomo co dzieje się z szefem Fanya Metals Exchange, o czym poinformowała inna spółka, w której przewodniczy radzie dyrektorów. W sierpniu drobni inwestorzy Fanya Metals Exchange zatrzymali go w hotelu w Szanghaju i przekazali policji, ale został później zwolniony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane