Chiny wesprą wykorzystanie etanolu w paliwach

opublikowano: 13-09-2017, 07:56

Chiny planują do 2020 r. wdrożyć program stosowania etanolu w benzynie. Stać się tak ma w ramach nacisków na zwiększenie zapotrzebowania przemysłowego na zboże, co ma na celu poprawę jakości powietrza zanieczyszczonego smogiem, donosi serwis CNBC.

Po raz pierwszy rząd w Pekinie wyznaczył konkretne cele i przyjął stosowny harmonogram odnośnie kwestii etanolu. Dzięki temu biopaliwo znane pod nazwą E10 i zawierające 10 proc. przetworzonej kukurydzy ma stać się powszechne na największym na świecie rynku samochodowym. Nadal jednak władze nie przyjęły w tym kierunku oficjalnej polityki.

Suszone ziarno kukurydzy wykorzystywane do produkcji etanolu, znajdującego zastosowanie m.in. w biopaliwach
Zobacz więcej

Suszone ziarno kukurydzy wykorzystywane do produkcji etanolu, znajdującego zastosowanie m.in. w biopaliwach fot. Bloomberg

Obowiązujące obecnie przepisy wymagają, by minimalna wartość biopaliwa była mieszana z paliwem dla krajowych pojazdów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Stanów Zjednoczonych i Brazylii, i są wprowadzane na prowincji.

Ta wiadomość znacznie zwiększa zaufanie do branży – ocenia Michael Mao, analityk Sublime China Information, dodając, ze bez wsparcia ze strony rządu, etanol może być zbyt kosztowny by móc samodzielnie przetrwać na rynku.

Informacja doprowadziła do wzrostu kursów akcji producentów biopaliw, jak w przypadku Shandong Longlive Bio-Technology, który drożejąc o ponad 10 proc. odnotował największy dzienny wzrost od grudnia 2015 r.

Chiny aktualnie tworzą państwowe rezerwy kukurydzy szacowane na 200 mln ton, co jest odpowiednikiem rocznego popytu.

Według raportu agencji Xinhua, rząd chce zbudować bazę produkcyjną dla etanolu w północno-wschodnim regionie, który jest głównym obszarem upraw kukurydzy.

 

Szacunki National energy Administration, zużycie paliw opartych o odnawialne źródła w Chinach mocno odstaje od świata i wyniosło w 2016 r. zaledwie 3 mln ton, co stanowi mniej niż 1 proc. całkowitej konsumpcji paliw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu