Chiny: Zakaz palenia w miejscach publicznych

DI, PAP
opublikowano: 01-05-2011, 17:52

Zakaz palenia w pomieszczeniach publicznych wszedł w niedzielę w życie w Chinach, ale - jak przewiduje agencja Associated Press - nowe przepisy są sformułowane tak niejasno, że zapewne nie wniosą znaczącego wkładu w walkę z nałogiem palenia.

Papierosy pali prawie 30 proc. dorosłych Chińczyków, tzn. około 300 milionów ludzi. Choroby związane z uzależnieniem od nikotyny są w Chinach co roku przyczyną śmierci co najmniej miliona ludzi - wynika ze statystyk rządowych.


Chińczycy palą w szpitalnych poczekalniach, w salonach gier, a nawet na pokładach samolotów na trasach krajowych, choć teoretycznie jest to zakazane od 1991 roku.


Nowe przepisy, opracowane przez resort zdrowia, zabraniają palenia w hotelach i restauracjach, ale nie w miejscach pracy. Chińskie media zwracają uwagę, że nie określono kar za łamanie zakazu, więc najprawdopodobniej będzie on ignorowany zarówno przez palaczy, jak i przez szefów lokali gastronomicznych i hoteli.


Eksperci wskazują też, że ogromne zyski państwowego monopolu tytoniowego w Chinach są przeszkodą w egzekwowaniu zakazów palenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane