Chiny: zakupy sprzętu sugerują boom w budownictwie

opublikowano: 12-12-2019, 09:36

W listopadzie mocno rosły zakupy sprzętu budowlanego w Chinach, co sugeruje, że branża spodziewa się nowych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych przez władzę w celu stymulacji gospodarki.

Sprzedaż koparek u 25 największych chińskich producentów była w listopadzie o prawie 22 proc. większa niż rok wcześniej i o 11,5 proc. większa niż w październiku, podało Chińskie Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Budowlanego. Sprzedaż ciężarówek wzrosła o 13,8 proc.

Gospodarka Chin spowalnia, ale władze nie zdecydowały się jeszcze na zdecydowaną stymulację. Inwestycje w trwałe aktywa wzrosły o 5,2 proc. w okresie pierwszych dziesięciu miesięcy roku. W okresie styczeń-wrzesień rosły o 5,4 proc. Chińskie Ministerstwo Finansów dedykowało już 1 bln juanów (142 mld USD) do wykorzystania na początku 2020 roku. Dominuje przekonanie, że lokalne władze będą zaciągały w przyszłym roku więcej długów na inwestycje w infrastrukturę. W środę miasto Huangshan z prowincji Anhui ogłosiło plan budowy infrastruktury m.in. kolei dużych prędkości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane