Chiny znów są największym partnerem handlowym Indii

opublikowano: 23-02-2021, 08:39

Wysiłki władz Indii zmniejszenia zależności od importu z Chin nie zakończyły się powodzeniem.

Obroty handlowe między Indiami i Chinami wzrosły w 2020 roku do 77,7 mld USD. Choć to mniej niż 85,5 mld USD z 2019 roku, to wystarczająco dużo, aby Chiny wyprzedziły USA i znów stały się największym partnerem handlowym Indii. Ich obroty handlowe z USA wyniosły w ubiegłym roku 75,9 mld USD.

Całkowity import do Indii z Chin wyniósł w ubiegłym roku 58,7 mld USD i był większy niż połączony import z USA i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, które są odpowiednio drugim i trzecim partnerem handlowym Indii.

Premier Narendra Modi chciał ograniczyć handel z Chinami w związku z konfliktem granicznym z tym krajem, który przyjął w pewnym momencie postać zbrojnych potyczek. Szef rządu Indii wprowadził m.in. zakaz korzystania z setek chińskich aplikacji w kraju. Wysiłki nie dały jednak oczekiwanego efektu z powodu dużej zależności Indii od sprowadzanych z Chin maszyn i urządzeń, sprzętu telekomunikacyjnego, a także AGD. Deficyt Indii w handlu z Chinami sięgnął w ubiegłym roku prawie 40 mld USD. Był największy wśród wszystkich partnerów handlowych kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane