Chiny zwiększają rezerwy złota

opublikowano: 12-02-2019, 15:14

Chiny ponownie zwiększyły swoje rezerwy złota. Pod koniec stycznia ich zasoby wynosiły 59,94 mln uncji, co oznacza wzrost z 59,56 mln uncji miesiąc wcześniej, wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Chiński Bank Ludowy.

To drugi miesiąc z rzędu, gdy Chiny, największy na świecie nabywca i producent złota, zwiększyły swoje rezerwy kruszcu. Przed jego zakupem w grudniu, ostatnim razem Chiny kupiły złoto w 2016 r. W ciągu ostatniego roku banki centralne stały się dużymi nabywcami złota, a zakupy wzrosły o prawie 75 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W 2018 r.  nabyły one złoto o wartości 27 mld USD - najwięcej w ciągu prawie pół wiek. Wówczas między innymi Rosja, Turcja i Kazachstan zamieniały swoje rezerwy dolarowe na złoto. Analitycy uważają, że rok 2019 może być kolejnym dużym rokiem zakupów złota przez banki centralne.

- Spodziewamy się, że zwiększone napięcia geopolityczne oraz mniejsza presja na waluty rynków wschodzących, przełożą się w 2019 r. na utrzymanie zakupów złota na poziomie 650 ton – napisali analitycy Goldman Sachs w ostatnim raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy