Chiny zwiększyły zakupy ropy od Amerykanów

opublikowano: 26-06-2019, 08:48

Chińskie rafinerie zwiększyły w maju zakupy ropy naftowej pochodzącej z USA. Zmuszone były do tego mimo napięć handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, przez spadek dostaw z Iranu i Wenezueli, które to kraje zostały objęte amerykańskimi sankcjami.

Chiny przywiozły w maju ogółem 786 638 ton ropy amerykańskiej, co odpowiada 186 tys. baryłek dziennie. To największa kwota od września 2018 r. wynika z danych opublikowanych przez Generalną Administrację Celną. 

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Dostawy z Iranu spadły w maju o dwie trzecie schodząc do najniższego poziomu od października minionego roku. Z kolei import wenezuelskiej ropy zmniejszyły się o ponad połowę.

Zdaniem ekspertów, amerykańscy eksporterzy ropy naftowej stają się beneficjentami globalnych zakłóceń w dostawach i wspólnej decyzji o ograniczeniu produkcji przez OPEC i jego sojuszników, przy czym sprzedaż chińskim klientom wzrosła o 65 proc.w stosunku do poprzedniego miesiąca. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Ropa , USA , Chiny