Chipsy i chrupki spróbują szczęścia na giełdzie

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 04-07-2005, 00:00

Sporo dzieje się na rynku przekąsek. Wielomilionowe inwestycje realizują Star Foods i DM Snacks. Obie firmy myślą też o wejściu na giełdę.

Należąca do Dariusza Myrchy firma DM Snacks Corporation z mazowieckiego Parysowa oraz będąca własnością greckiej rodziny Mitzalisów firma Star Foods z Tomaszowa Mazowieckiego przygotowują się do ofensywy na rynku krajowym i zagranicznym.

Potrojenie mocy

DM Snacks ma w swoim portfolio markę Flips, jedną z dwóch najsilniejszych w segmencie chrupek kukurydzianych. Teraz firma chce wzmocnić pozycję także w innych segmentach rynku.

— Na inwestycje w linie do produkcji chipsów oraz płatków śniadaniowych wydamy w tym roku 4 mln EUR (16 mln zł). Dzięki temu trzykrotnie zwiększymy zdolności produkcyjne chipsów i rozszerzymy ofertę płatków śniadaniowych — deklaruje Dariusz Gawryś, dyrektor generalny DM Snacks.

W przyszłym roku firma zainwestuje w produkcję nowego rodzaju przekąsek. Jednocześnie inwestuje w międzynarodowe certyfikaty jakości (ISO, BRC, IFIS), które ułatwiają zdobywanie zagranicznych kontraktów. I ma już sukcesy na tym polu.

— W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zwiększyliśmy eksport dwukrotnie. Dzięki temu jego udział w sprzedaży sięga już 20 proc. I na tym na pewno się nie skończy — mówi Dariusz Gawryś.

Prognozuje, że w tym roku obroty firmy wzrosną do 85 mln zł wobec 75 mln w roku ubiegłym, głównie za sprawą eksportu. DM Snacks jest aktywny na rynkach wschodnich, gdzie rozwija sprzedaż wspólnie z innymi firmami spożywczymi skupionymi w Food Business Group.

Zakład na Wschodzie

Nie mniej intensywnie rozwija się konkurencyjna firma Star Foods.

— Kupujemy nieczynny zakład na Ukrainie. Pod koniec roku zamierzamy w nim uruchomić produkcję — informuje Epaminontas Mitzalis, prezes firmy Star Foods.

Inwestycja ma kosztować 3 mln USD. Tyle na początek.

Prezes prognozuje, że w 2005 r. przychody firmy wzrosną do 370 mln zł wobec 330 w 2004 r. Jednym z ważnych motorów wzrostu ma być eksport, którego udział w sprzedaży ma dojść do 10 proc. Firma nie zaniedbuje jednak rynku polskiego, gdzie dzięki ciągłym inwestycjom w marketing i dystrybucję umocni pozycję w ścisłej czołówce branży. Na tym jednak nie koniec.

Wyścig na parkiet

Plany DM Snacks przewidują możliwość uzyskania zewnętrznego kapitału na dalszy rozwój na giełdzie około roku 2007 r., a wcześniej pozyskanie inwestora finansowego.

— Część uzyskanych środków firma chce przeznaczyć na intensyfikację działań marketingowych — informuje Dariusz Gawryś.

Na takie działania branża przekąsek wydaje każdego roku dziesiątki milionów złotych.

O giełdzie myśli także Star Foods. Jednak i w tym wypadku do debiutu nie dojdzie szybko. Epaminontas Mitzalis mówi o horyzoncie kilku najbliższych lat. Najpierw chce firmę dobrze do tego przygotować i zwiększyć jej wartość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chipsy i chrupki spróbują szczęścia na giełdzie