Chirac: Brak embarga nie oznacza sprzedaży broni Chinom

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-03-2005, 20:14

Nawet po zniesieniu embarga na handel bronią z Chinami Unia Europejska nie zacznie sprzedawać Chinombroni - powiedział prezydent Francji Jacques Chirac w wywiadzie dla japońskiego dziennika "Asahi Szimbun".

Nawet po zniesieniu embarga na handel bronią z Chinami Unia Europejska nie zacznie sprzedawać Chinombroni - powiedział prezydent Francji Jacques Chirac w wywiadzie dla japońskiego dziennika "Asahi Szimbun".

    Tekst rozmowy opublikowało we wtorek biuro francuskiego prezydenta.

    Chirac wyjaśnił w wywiadzie, że zniesienie embarga na handel bronią z Chinami, czemu ostro sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, wcale nie będzie oznaczało jakiejś zmiany w europejskiej polityce handlu bronią.

    Zniesienie embarga - wyjaśnił Chirac - to przejaw dążenia do znormalizowania stosunków z Chinami.

    "Zniesienie embarga nie oznacza sprzedawania broni - powiedział Chirac. - Europejczycy nie mają zamiaru lansowania polityki eksportu broni do Chin, które zresztą o to nie zabiegają. Europejczycy chcą po prostu normalizacji stosunków z Chinami".

    Sankcje na Chiny zostały nałożone po krwawym stłumieniu pokojowych protestów studenckich na Placu Tiananmen w Pekinie w roku 1989. Francja, a za nią niektóre inne kraje UE, powtarza, że embargo nie przystaje do współczesnej sytuacji. USA twierdzą jednak, że zniesienie embarga i sprzedaż broni Pekinowi zaburzą delikatną równowagę w stosunkach Chin z Tajwanem, który Pekin uważa za swoją zbuntowaną prowincję.

    W najbliższy weekend Chirac rozpoczyna wizytę w Japonii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane