Chłop łupkowi nie przepuści

DI, PAP
opublikowano: 18-01-2012, 06:01

Przedstawiciele firmy Chevron w czwartek na zamkniętym spotkaniu mają przekonywać mieszkańców wsi Żurawlów na Zamojszczyźnie, że nie powinni się obawiać poszukiwania gazu łupkowego. Będą prezenty – zapowiada "Metro".

To już drugie podejście amerykańskiego koncernu do gminy Grabowiec. Najpierw planowano szukać gazu w Rogowie, ale po protestach mieszkańców wstrzymano prace – stwierdza gazeta. Na celowniku Amerykanów znalazł się sąsiedni Żurawlów. Władze gminy organizowały nawet spotkania z geologami, ale nie przekonało to mieszkańców Grabowca - pod listą protestacyjną przeciwko planom Chevrona podpisało się już pół tysiąca osób.

Teraz gminni włodarze organizują spotkanie ostatniej szansy. "To będzie spotkanie zamknięte dla mediów, bo tylko przeszkadzają. Dajcie nam się w końcu dogadać" – mówi wójt Grabowca Tadeusz Goździejewski. Dodaje, że "dla dobra sprawy" nie zdradzi nawet jego terminu.

Ale mieszkańcy są bardziej rozmowni. Marek Makuch, jeden z mieszkańców aktywnie sprzeciwiających się planom Chevrona, ma nadzieję na rzeczową dyskusję. "Zaprosiliśmy własnych ekspertów z uniwersytetów. Będziemy też rozsyłać informacje do lokalnych mediów. Jeżeli tak jak zapowiadają władze, nie uda nam się wprowadzić naszych gości, to sami też zrezygnujemy" – zapowiada.

Makuch zdradza, że w urzędzie gminy słyszał, iż "na spotkanie szykują jakieś prezenty". "To tylko upominki dla dzieci mieszkańców wsi. W tej okolicy jest mnóstwo biednych rodzin, więc prawdopodobnie wiele maluchów nie dostało gwiazdkowych prezentów" – wyjaśnia wójt Grabowca. Dopytywany kto funduje podarki, mówi: "Oczywiście, że Chevron. To chyba będą paczki ze słodyczami".

Makuch pytany dlaczego mieszkańcy protestują przeciwko poszukiwaniom gazu, skoro kontrowersje ws. oddziaływania na środowisko budzi dopiero samo wydobycie, mówi: "Bo kiedy już znajdą na naszym terenie gaz łupkowy, to nie będziemy mieć już nic do powiedzenia". "Wywłaszczą nas, zapłacą pieniądze i koniec" – podkreśla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Chłop łupkowi nie przepuści