Chmura obliczeniowa to sposób na outsourcing IT

Anna Gołasa
opublikowano: 29-11-2011, 00:00

Choć popularność cloud computingu w Polsce rośnie, to w porównaniu z krajami zachodnimi jest ciągle znikoma

Cloud computing (CC — przetwarzanie w chmurze) to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku IT. Polega na tym, że firmy kupują od zewnętrznych usługodawców konkretne usługi informatyczne bez konieczności zakupu licencji, sprzętu, instalowania oprogramowania. Wszystko, czego potrzeba to komputer podłączony do sieci.

Wykupić można m.in. możliwość korzystania z pakietu biurowego, skanera antywirusowego, oprogramowania do wystawiania faktur czy przechowywania danych.

— Użytkownik w modelu cloud computing jest zwolniony z odpowiedzialności za część techniczną: ograniczenia, błędy i awarie systemu — mówi Bartosz Krakowiak, dyrektor IT Grupy Outsourcing Experts.

Korzyści

Zastosowanie CC pozwala przedsiębiorcom zminimalizować wydatki. — Nie muszą budować i utrzymywać własnej infrastruktury IT oraz dopłacać do już istniejącej — twierdziMariusz Juranek, dyrektor handlowy Data Center 3Services Factory. Korzystając z chmury obliczeniowej, klienci płacą wyłącznie za te zasoby, które wykorzystali.

— Rachunek za dostarczenie mocy obliczeniowej serwerów, aplikacji czy platform jest ustalany tak samo jak rachunek za energię elektryczną. Użytkownik płaci za rzeczywiste zużycie — mówi Mariusz Sowiński, dyrektor centrum outsourcingu informatyki instytucji finansowych w firmie BSB.

Ponadto zarządzanie w modelu CC nie wymaga od klienta zaawansowanej wiedzy technicznej. Do zgromadzonych na wirtualnych serwerach zasobów ma dostęp z każdego miejsca na świecie bez względu na to, za pomocą jakiego urządzenia połączy się z internetem. Specjaliści przekonują, że wykorzystanie modelu cloud computing zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstw.

— Pozwala na szybsze i tańsze dostosowanie infrastruktury IT do zmieniających się warunków rynkowych — uważa Arkadiusz Lefanowicz, przewodniczący Rady Fundacji IT Leader Club Polska.

Chmura globalna

Eksperci zauważają systematyczny wzrost zainteresowania polskich przedsiębiorców modelem CC. W porównaniu z krajami zachodnimi jest ono jednak ciągle niewielkie. Szacuje się, że 95 proc. światowego udziału w usługach CC mają USA, 4 proc. ma Europa, a 1 proc. Azja. Zdaniem specjalistów jest to wynikiem stosunkowo dużej nieufności Polaków do modelu przetwarzania w chmurze.

— Przenoszenie prywatnych, poufnych danych czy patentowych rozwiązań IT poza system firmy rodzi znaczne obawy o utratę kontroli nad nimi, nierzetelność usługodawców oraz możliwość inwigilacji — mówi Michał Chołuj z firmy Netface.

Tłumaczy, że klient nie ma wpływu na to, gdzie jego dane są przechowywane, co przy słabych zabezpieczeniach lub nieuwadze daje możliwość przedostania się danych w ręce osób postronnych. — Model chmury polega na współdzieleniu zasobów, czyli udostępnianiu mocy obliczeniowejniezliczonej liczbie internautów — mówi Michał Chołuj.

Dostawcy optymistyczni

Chmura obliczeniowa jest odpowiedzią na nowe wyzwania biznesowe towarzyszące globalizacji. — Wymagają one zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Ponadto cloud computing łączy się z ewolucją urządzeń mobilnych — mówi Łukasz Holik z firmy Netface.

Specjaliści tłumaczą, że pomimo obaw klientów o możliwość utraty kontroli nad przetwarzanymi informacjami dalszy rozwój usług w chmurze jest nieunikniony.

— Podobny niepokój towarzyszył także innym przedsięwzięciom, począwszy od utworzenia internetu, poprzez udostępnianie danych na portalach społecznościowych, po elektroniczną bankowość — przypomina Michał Chołuj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane