Choć jest źle, wcale źle nie jest

Tomasz Publicewicz
opublikowano: 21-11-2005, 00:00

Powyborcza rzeczywistość na rynku funduszy nie wygląda zbyt różowo.

Wszystko, co dobre, ma swój koniec — nie inaczej jest na rynku funduszy inwestycyjnych w październiku. Po 20 tygodniach nieprzerwanych wzrostów na rodzimym rynku akcji, w trakcie których podstawowe indeksy warszawskiej giełdy ustanawiały kolejne historyczne rekordy, nadszedł czas korekty. Dość gwałtownej w przebiegu, ale też trudno o inną reakcję, zważywszy na skalę wcześniejszych wzrostów.

Swoje piętno na rynku odcisnęła również sytuacja polityczna, gdzie zwycięski okazał się wcale nie najbardziej oczywisty scenariusz. Ten ostatni czynnik miał większe znaczenie dla rynku obligacji, na którym korekta zagościła już w połowie września, a jej początkowo względnie łagodny przebieg przekształcił się w wyprzedaż papierów skarbowych po komunikacie o fiasku koalicji PO i PiS. Jak zwykle w okresie „burzy i naporu”, dość bezpiecznym schronieniem okazały się waluty — złoty stracił na wartości w ciągu miesiąca zarówno do USD, jak i do EUR. Nie dziwi więc fakt, że wśród 10 najlepszych październikowych inwestycji znalazły się cztery fundusze inwestujące w papiery dłużne denominowane w dolarach (grupa PDU), trzy, w portfelach których znajdziemy obligacje emitowane w euro (grupa PDE) oraz trzy podmioty należące do grona pozostałych funduszy (grupa XXX).

Liderem października został przedstawiciel tej ostatniej grupy — Fundusz Własności Pracowniczej PKP, którego jednostka zyskała +8,6 proc. Jednak wzrost ów w znacznej części wynika z przekazania do funduszu kolejnej puli środków pochodzących ze sprzedaży majątku PKP, a nie z rewelacyjnej recepty na zarządzanie w okresie rynkowej dekoniunktury. Wśród pozostałych podmiotów najlepsze wyniki uzyskały KB Kapitał Plus FIZ oraz SEB 6 — Euro Lokata, które wypracowały ponad dwuprocentowe zyski. Po pięciu miesiącach liderowania miesięcznym rankingom na powierniczym rynku fundusze polskich akcji (AKP) znalazły się na samym końcu październikowego zestawienia, generując kilkuprocentowe straty. Ale już w dłuższym horyzoncie, choćby od początku roku, fundusze akcyjne nie mają sobie równych.

Tomasz Publicewicz Analizy Online

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Publicewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Choć jest źle, wcale źle nie jest