Chodorkowski nie chce zostać prezydentem Rosji

Michaił Chodorkowski, który nawoływał do zakończenia rządów Władimira Putina po tym jak za jego rządów spędził dekadę w rosyjskich więzieniach, powiedział, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich w 2018 r., informuje Bloomberg.

- Nie planuje ogłoszenia własnej kandydatury – powiedział Chodorkowski w wideokonferencji z Moskiewskimi dziennikarzami.

- Choć wybory prezydenckie będą quasi-wyborami, które nie pozwolą na zmianę władzy, to ważne jest, by wprowadzić nowe twarze – dodał.

Były prezes giganta paliwowego Jukos, który aktywnie popiera rosyjską opozycję, jest zdania, że nowy projekt polityczny próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie „kto zamiast Putina” mógłby być wiarygodnym prezydentem.

Zobacz więcej

Michaił Chodorkowski Bloomberg

Na stronie jego organizacji o nazwie Otwarte Wybory znajduje się lista potencjalnych 13 kandydatów, na której widnieją miedzy innymi nazwiska lidera Partii Jabłoko Grigorija Jawlinskiego, byłego ministra finansów Aleksieja Kudrina, działacza antykorupcyjnego Aleksieja Nawalnego oraz  Tatjany Jumaszewy, córki byłego prezydenta Borysa Jelcyna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chodorkowski nie chce zostać prezydentem Rosji