Chwilowe zamieszanie

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 15-04-2021, 11:55

O ile wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się 1% przeceną spółek technologicznych, to jednak dziś ponownie dominuje kolor zielony na rynku akcyjnym. O ile opublikowane w środę rezultaty amerykańskich banków podsyciły nadzieje wobec rozpoczynającego się sezonu wyników, to jednak środowy debiut największej giełdy kryptowalut Coinbase Global nie należał do udanych, a akcje finalne osunęły się o 14%.

Popytowi na ryzyko nie pomagały też informacje o zaostrzeniu sporu na linii USA-Rosja i pojawieniu się nowych sankcji. Rentowności amerykańskich obligacji pozostają jednak blisko 1.6%, co daje przestrzeń do kolejnego podejścia na Wall Street. Dziś w kalendarium makroekonomicznym znajdują się marcowe dane o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, pierwsze kwietniowe wskaźniki koniunktury gospodarczej oraz cotygodniowe dane z rynku pracy. Uwzględniając stopniowo odradzającą się aktywność w USA wydaje się, że istnieje przestrzeń do zaskoczeń w górę, co jeśli się zmaterializuje powinno wspierać popyt na ryzyko oraz stabilizować wartość dolara. Dziś swoje wyniki opublikuje Citigroup czy Bank of America. Na nastroje w końcówce tygodnia będą jeszcze miały wpływ publikowane jutro nad ranem dane o chińskim PKB w I kw. 2021, które zobrazują jak gospodarka Państwa Środka radzi sobie ze skutkami pandemii.

Kolejnym wydarzeniem wczorajszego dnia był gwałtowny wzrost notowań ropy po danych amerykańskiego Departamentu Energii USA, które wskazały na silniejszy od oczekiwań spadek stanów magazynowych ropy. Był to kolejny sygnał odradzającego się popytu, który z nawiązką będzie konsumował stopniowy wzrost produkcji ropy. Uwzględniając dodatkowo fakt, że silniejsze odbicie w kolejnych miesiącach również powinno pojawić się w Europie w sytuacji luzowania restrykcji, wydaje się, że przestrzeń do przeceny czarnego złota pozostaje ograniczona.

Na rynku walutowym pozytywnie po lepszych od oczekiwań marcowych danych z rynku pracy wyróżnia się dolar australijski, a para AUDUSD wychodzi powyżej 0.77. Stopa bezrobocia w minionym miesiącu obniżyła się do 5.6% z 5.8% w lutym i mediany prognoz na poziomie 5.7%. Wzrost zatrudnienia wyniósł natomiast 70.7 tys. wobec oczekiwanych 35.2 tys., co wskazuje, że tamtejsza gospodarka dużymi krokami powraca do stanu pełnego zatrudnienia. Ze względu na wczorajsze wzrosty notowań ropy mocne również są waluty surowcowe. Notowania EURNOKa ponownie zbliżają się do 10.00, a USDCAD spada poniżej 1.25.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane