Ciech ma problem z podatkiem

opublikowano: 27-12-2018, 13:52

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego wydał decyzję w sprawie Ciechu, której konsekwencją może być konieczność zapłaty przez spółkę 43,7 mln zł zaległego podatku dochodowego, powiększonego o 23,5 mln zł odsetek.

Chodzi o sprawę z 2012 r., kiedy Ciech podniósł kapitał zakładowy w spółce zależnej, potrącając wierzytelność z tytułu pożyczki. Zdaniem spółki, była to transakcja gotówkowa, zdaniem urzędników - miała charakter niepieniężnych, w związku z czym spółka uzyskała przychodów podatkowy w wartości nominalnej objętych akcji. 

Jednocześnie uznano, że spółka nie ma prawa do uwzględnienia kosztu uzyskania przychodu na powyższej transakcji, ponieważ nie poniosła wydatku na nabycie przedmiotu aportu w postaci wierzytelności własnej.

"Spółka oraz jej doradcy nie zgadzają się z takim podejściem, dlatego Spółka zamierza podjąć czynności procesowe celem obrony skutków podatkowych swoich działań z 2012 r. Decyzja jest nieostateczna i nie podlega wykonaniu. Utrzymanie niekorzystnego dla Spółki rozstrzygnięcia w kolejnym etapie postepowania administracyjnego, będzie się wiązało z koniecznością zapłaty podatku dochodowego w wysokości 43,7 mln zł wraz z odsetkami za zwłokę, które na dzień publikacji raportu wynoszą 23,5 mln zł" - podał Ciech. 

Zarząd spółki analizuje otrzymaną decyzję pod kątem zasadności utworzenia rezerwy na podatek dochodowy i odsetki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane