Ciech nadal chce przejąć grupę Polf

Katarzyna Kozińska
11-06-2003, 00:00

Ciech złożył ministrowi skarbu ofertę przejęcia skonsolidowanych państwowych zakładów farmaceutycznych. Po zamknięciu tej transakcji, w 2004 r., zadebiutuje na giełdzie. Dzisiaj szczegóły planu mają poznać szefowie zainteresowanych zakładów.

Dzisiaj w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) szefowie państwowych zakładów farmaceutycznych mają poznać plany ich skonsolidowania w jeden podmiot. Ostatni wariant zakłada, że nowy podmiot — utworzony przez Polfę Tarchomin, Warszawa i Pabianice oraz wytwórnię szczepionek Biomed — zostanie przejęty przez Ciech — taką ofertę dawna centrala handlowa przedstawiła ministrowi skarbu.

— Ta koncepcja pozwoli efektywnie wykorzystać synergię z połączenia zakładów farmaceutycznych. Oferta zakłada, że nowa spółka w całości zostanie włączona w struktury Ciechu w drodze podwyższenia kapitału naszej spółki akcjami Polskiego Holdingu Farmaceutycznego. Wszystko jest jednak nadal na etapie konsultacji i żadna decyzja nie zapadła. Czekamy na odpowiedź MSP — zapewnia Ludwik Klinkosz, prezes Ciechu.

Przedstawiciele Polf wolą wstrzymać się z komentarzami do czasu aż uzyskają więcej informacji. Chcą poznać ewentualne dobre strony takiego rozwiązania. Według pierwotnego planu, skonsolidowany podmiot miał trafić na warszawską giełdę. Na publicznych emisjach akcji w pierwszym etapie miał zarobić budżet państwa, a w kolejnym — holding. Ten wariant dawał szansę na zdobycie środków inwestycyjnych.

— Połączenie z Ciechem też mogłoby dać dobry efekt, ale przy spełnieniu dodatkowych warunków. Więcej tu zależy od polityki lekowej państwa niż od samego Ciechu. Konsolidacja fabryk eliminuje element konkurencji i ogranicza koszty. Jednak stworzenie nowej struktury holdingowej byłoby bardzo kosztowne, a wniesienie do Ciechu pozwala wykorzystać istniejącą strukturę. Liczę jednak, że wejście na giełdę nie zostanie zakłócone — mówi Janusz Koziara, prezes Polfy Pabianice.

Krajowe fabryki leków potrzebują zwłaszcza nowych technologii wytwarzania, ale ich szefowie przyznają, że kapitał na inne inwestycje też byłby nie do pogardzenia.

Ciech dołączył do oferty także zarys strategii rozwoju dla sektora farmaceutycznego, który chce przejąć. O szczegółach tych propozycji szef grupy kapitałowej nie chce jeszcze rozmawiać. Jego zdaniem, jest jednak dostatecznie dużo argumentów przemawiających za przekazaniem Ciechowi zarządzania nad grupą farmaceutyczną.

— Mamy duże doświadczenie w zarządzaniu aktywami, bo w grupie działa dziewięć spółek produkcyjnych. Jesteśmy właścicielem znaku Polfa za granicą. Po połączeniu nie będzie sporów o prawa własności. Mamy też gotową sieć sprzedaży — na rynku europejskim działa osiem naszych spółek handlowych — wylicza Ludwik Klinkosz.

Dodaje, że plany giełdowe wciąż są aktualne.

— W 2004 r. Ciech zadebiutuje na giełdzie, a wraz z nim także sektor farmacji. Powiększona grupa to ciekawa oferta dla inwestorów — przekonuje prezes Klinkosz.

Okiem eksperta

To jest zły pomysł

Z rynkowego punktu widzenia połączenie kilku zakładów farmaceutycznych z Ciechem nie przyniesie im specjalnych korzyści. Ciech nie dysponuje odpowiednim know-how i właściwą siecią sprzedaży. Także na rynkach eksportowych jego udział stale maleje. Nie wiadomo również, jakie są możliwości finansowe Ciechu jeśli chodzi o finansowanie inwestycji potrzebnych fabrykom leków.

Stefan Bogusławski prezes IMS Health

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ciech nadal chce przejąć grupę Polf