Ciech oferuje perskie spoty

opublikowano: 27-09-2017, 22:00

Ciech Trading zaczął sprowadzać chemikalia z Iranu. Dzięki współpracy z koncernem JPC w ciągu dwóch lat może podwoić przychody

Informacje o tym, że grupa Ciech zaczyna rozmawiać o współpracy handlowej z irańskimi firmami, pojawiły się w zagranicznych serwisach w listopadzie zeszłego roku. Chodziło m.in. o transport i sprzedaż irańskiego gazu LNG i LPG. Wizyta przedstawicieli polskiej firmy w Teheranie przyniosła efekty w postaci współpracy, ale w innej dziedzinie: importu tworzyw sztucznych na rynek europejski.

CHEMIA NA WIELE SPOSOBÓW: Kierowany przez Macieja Tyburę chemiczny Ciech jest nie tylko producentem. Grupa stawia też na handel surowcami. Zaczyna je sprowadzać z Iranu
Fot. ARC

Sztuczny dywan z Persji

Firma Ciech Trading, która dostarcza surowce i produkty chemiczne, podpisała memorandum o współpracy z Jam Petrochemical Company (JPC). Będzie ona dotyczyła sprowadzania do Polski poliolefin, czyli jednych z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, które stosuje się powszechnie m.in. do produkcji różnego rodzaju folii, opakowań, w tym butelek, rur, sprzętów medycznych i kuchennych, włókien dywanowych czy mebli ogrodowych.

— Rozmowy zaczęliśmy już około roku temu. Zajęły trochę czasu, ale udało się nam znaleźć wiarygodnych partnerów, bo JPC to jeden z największych wytwórców tworzyw sztucznych i produktów petrochemicznych na Bliskim Wschodzie. Teraz zaczynamy prawdziwy biznes — mówi nam prezes spółki Tomasz Grzela. Wyjaśnia, że memorandum, jakie zawarto z JPC, to typowa forma nawiązywania współpracy handlowej z bliskowschodnimi firmami.

— Dokument potwierdza wolę kooperacji, zakreśla jej kilkuletni horyzont oraz gwarantuje, że z roku na rok wolumen dostaw będzie coraz większy. Chcemy dzięki współpracy z irańską firmą w ciągu dwóch, trzech lat osiągnąć 5-procentowy udział w polskim rynku poliolefin — dodaje prezes Ciechu Trading.

Coraz szersza gama

Polski rynek tworzyw sztucznych rośnie bardzo szybko i samo to stanowi o jego atrakcyjności dla importerów. Jest dla nich ważny ze strategicznych powodów. Dlatego Irańczycy zaoferowali rozszerzenie gamy produktów oferowanych Ciechowi Trading. Poliolefiny sprowadzone przez Ciech Trading z Iranu przypływają do portu w Polsce. Dostawy są realizowane cyklicznie, a pierwsze transporty trafiły już do kraju w drugiej połowie lutego. Roczna sprzedaż tworzyw sztucznych w Polsce to ok. 3,5 mln ton, przy czym polipropylenu i polietylenu, czyli substancji, jakie oferuje teraz grupa Ciech, sprzedaje się ok. 1,2 mln ton rocznie. Sprzedaż rośnie w tempie 3-7 proc. rocznie.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Choć na polskim rynku funkcjonuje duży wytwórca poliolefin, jakim jest Basell Orlen Polyolefins [BOP — red.], to duża część jego produkcji jest eksportowana. W efekcie mamy w kraju pewien deficyt. Ponieważ produkt, który sprowadzamy, jest wytwarzany w dokładnie tej samej technologii co ten z BOP, nie mamy obaw, że będzie gorzej oceniany przez rynek. Natomiast nad producentami zza wschodniej granicy mamy dużą przewagę jakościową. Pierwsze, już zrealizowane dostawy z Iranu stanowią dla nas dobry prognostyk dla rozwoju tego biznesu nie tylko w Polsce, ale również i w Europie — mówi Urszula Roś, dyrektor sprzedaży w Ciechu Trading.

Spoty i kontrakty

Obecnie kontrolowana przez rodzinę Kulczyków firma działa na rynku spotowym (doraźnych dostaw), ale trwają już rozmowy z dużymi odbiorcami i jeszcze w tym roku mogą być zawarte pierwsze kontrakty długoterminowe. W Polsce rynek spotowy, jak szacują przedstawiciele Ciechu Trading, odpowiada za 30-40 proc. dostaw poliolefin. Ponieważ wolumen dostaw ma się stopniowo zwiększać, w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat do Polski ma trafić za pośrednictwem grupy Ciechu kilka razy więcej poliolefin niż obecnie.

— Mam nadzieję, że dzięki tej współpracy w ciągu najbliższych dwóch lat nasze przychody mogą się podwoić — deklaruje prezes Ciechu Trading. Chociaż firma koncentruje się na rynku polskim, nie zapomina też np. o rynku ukraińskim, na którym już realizuje sprzedaż. W Europie produkuje się rocznie prawie 14 mln ton poliolefin. Największym ich producentem jest od lat koncern LyondellBasell Industries, który ma połowę udziałów w polskiej firmie Basell Orlen Polyolefins (BOP) z Płocka, a oprócz tego wytwórnie w Niemczech i Francji. Gigant odpowiada za ponad 16 proc. całej europejskiej produkcji (sam BOP to 4 proc.). Numerem dwa jest Ineos Olefins & Polymers Europa, który w fabrykach w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech i Norwegii wytwarza 13 proc. polietylenu i polipropylenu, jaki powstaje na Starym Kontynencie. Najniższe miejsce na podium zajmuje saudyjski SABIC, którego zakłady w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii wypuszczają prawie 12 proc. europejskiej produkcji w tym segmencie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane