Ciech: taka redukcja sugeruje dobry debiut

Sebastian Gawłowski
03-02-2005, 00:00

Trwa świetna passa spółek z zasobów skarbu państwa (SP) na rynku pierwotnym. Zapisy indywidualnych inwestorów na akcje w publicznej ofercie Ciechu zostały zredukowane o ponad 95 proc. Z kolei inwestorzy finansowi objęli wszystkie kierowane do nich akcje. Debiut chemicznego holdingu powinien podtrzymać dobrą opinię o państwowych debiutantach.

Gracze liczą, że po rekordowym debiucie Zelmera pierwsze notowanie Ciechu też przyniesie zyski, przynajmniej kilkunastoprocentowe. Wszystko na to wskazuje. Koniunktura na giełdzie się poprawia. Gigantyczna redukcja sprawi, że ci, którzy nie zdołali kupić akcji w ofercie, zrobią to już na giełdzie. Na dodatek cena emisyjna nie była wygórowana, jak to wielokrotnie zdarzało się w przypadku poprzednich nowicjuszy. Spółka zaoferowała dyskonto, co zostało bardzo dobrze odebrane.

Oferta publiczna Ciechu była nietypowa. Po raz pierwszy SP nie sprzedawał akcji. To spółka emitowała nowe walory, by zebrać środki na inwestycje. Pozostanie SP w akcjonariacie i czynnik polityczny z tym związany był uznawany przez potencjalnych inwestorów za istotne ryzyko. Jednak z drugiej strony ofercie pomogły informacje „PB”, że EBOR rozważa wejście do spółki przez odkupienie sporej części pakietu od państwa jeszcze w tym roku. Jest obawa o nadpodaż akcji ze strony dotychczasowych udziałowców. Jednak prezes spółki po rozmowach z nimi zapewnia, że nie będą oni dążyć do sprzedaży swoich pakietów.

Wydaje się, że akcje Ciechu na giełdzie będą dokupywać instytucje finansowe. Cena podyktowana przez spółkę w ofercie (24 zł) jest atrakcyjna. Prognoza P/E na koniec roku wynosi 6,5. Natomiast średnia dla największych spółek chemicznych wynosi 14,5. Stabilni inwestorzy powinni wykorzystać okazję, by zająć pozycję w trakcie restrukturyzacji spółki. Jeśli zostanie ona zrealizowana, Ciech dołączy do grona dywidendowych spółek. Dotychczasowe zmiany w spółce pozwoliłyby jej uniknąć strat w warunkach recesji, jaka wystąpiła w poprzednich latach. Inwestorzy, którzy kupili akcje Ciechu, oczekują od zarządu konsekwentnej realizacji strategii rozwoju, przedstawionej przy okazji emisji publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ciech: taka redukcja sugeruje dobry debiut