Ciech wprowadza zmiany w handlu

Anna Bytniewska
opublikowano: 23-08-2001, 00:00

Ciech wprowadza zmiany w handlu

Ciech ma nową strategię handlową. Zgodnie z nią Biuro Handlowe przejmie działalność dotychczasowych grup operacyjnych, które ulegną likwidacji. Taka struktura organizacyjna ma funkcjonować od 1 września. Na szybkie tempo zmian oraz sposób ich wprowadzania nie godzą się związkowcy.

Od 1 września 2001 roku zarząd Ciechu chce wprowadzić nową strukturę handlową. Celem zmian jest wypracowywanie zysku i podnoszenie wartości rynkowej spółki. Nowa strategia zakłada powołanie Biura Handlowego, które przejmie działalność dotychczasowych grup operacyjnych, czyli: Ciech Agro-Siarki, Ciech Organiki, Ciech Nieorganiki, Ciech Petroplastu i Ciech-Polfy. Te zaś zostaną zlikwidowane.

Bez redukcji

Nieoficjalnie wiadomo, że zarząd Ciechu rozważa wariant przesunięcia działalności handlowej do spółek zależnych. Dużą rolę ma odgrywać Cheman. Już teraz jest on odpowiedzialny za obrót coraz szerszą gamą produktów chemicznych znajdujących się w ofercie Ciechu. Niewykluczone więc, że przejmie też strategiczną dotąd działalność centrali.

— Wprowadzenie nowej strategii handlowej łączy się z niezbędnymi zmianami organizacyjnymi. W ich efekcie każdy z kluczowych klientów otrzyma swego stałego opiekuna. Przewiduje się, że nowy system będzie działać z początkiem września. Współgrać z nim będzie modernizacja wewnętrznego systemu informatycznego i księgowego. Nowa strategia handlowa i związana z nią reorganizacja nie pociągną za sobą redukcji zatrudnienia — napisał w oficjalnym komunikacie Paweł Miłobędzki, dyrektor biura nadzoru właścicielskiego i polityki kadrowej Ciechu.

Tymczasem reorganizacji firmy przeciwni są jej pracownicy, których zarząd podobno nie poinformował o swoich planach.

Związki protestują

Przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Ciech i NSZZ Solidarność wystosowali list do zarządu z prośbą o wstrzymanie zmian organizacyjnych w Ciechu do czasu przeprowadzenia pełnej analizy skutków tego przedsięwzięcia.

— Niepokoi nas przede wszystkim bardzo szybkie tempo wprowadzania zmian organizacyjnych w strukturach Ciechu. Szczególnie, że dotyczą one sfery działalności, która generuje największe zyski. Pośpiech doprowadzi do chaosu, co odbije się niekorzystnie na wynikach firmy — twierdzi Marek Iskrzyński, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność.

Nieoficjalnie wiadomo, że wstrzymano już zawieranie nowych transakcji handlowych, ponieważ nie wiadomo, kto będzie je kontynuował. Przedstawiciele związków uważają, że kilkanaście dni to za mało, aby przeprowadzić tak poważną operację. Ich zdaniem, zła koniunktura na rynku chemicznym wymaga skupienia uwagi na aktywizacji działalności handlowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu