Czytasz dzięki

Ciech: zwolnienia i dobrowolne odejścia w Rumunii

opublikowano: 26-03-2020, 07:54

Trwające od pół roku negocjacje, dotyczące wznowienia dostaw pary technologicznej do rumuńskiej fabryki sody Grupy Ciech po akceptowalnej cenie, nie przyniosły do tej pory żadnych rezultatów. W związku z tym spółka będzie finalizować program dobrowolnych odejść i zwolnień grupowych.

Od 1 kwietnia z pracą pożegna się ponad 70 proc. załogi w ramach programu dobrowolnych odejść, a 13 proc. odejdzie w ramach zwolnień grupowych. W zakładzie pozostanie zatrudnionych około 70 osób, odpowiedzialnych za produkcję krzemianów sodu oraz konserwacje i utrzymanie instalacji do produkcji sody kalcynowanej.

Dawid Jakubowicz, prezes zarządu CIECH SA
Zobacz więcej

Dawid Jakubowicz, prezes zarządu CIECH SA

Grupa Ciech nadal analizuje możliwość budowy efektywnego źródła pary, które mogłoby powstać w ciągu najbliższych kilku lat i pozwoliłoby spółce na przywrócenie produkcji sody w perspektywie długoterminowej.

"Ewentualne scenariusze takiego działania wykluczają jednak ponoszenie wydatków inwestycyjnych mających wpływ na bilans Grupy CIECH. Intencją CIECH jest nawiązanie współpracy przy tym projekcie z zewnętrznym partnerem,  dpowiedzialnym za budowę i utrzymanie nowego źródła pary, a także z władzami, celem uzyskania pomocy rządowej i uruchomienia mechanizmów wsparcia przewidzianych przez Unię Europejską" - podano w komunikacie.

Spółka Ciech Soda Romania czasowo wstrzymała produkcję 18 września 2019 roku i przeszła w tryb stand-by. Decyzja ta była konsekwencją wypowiedzenia przez elektrociepłownię CET Govora, jedynego dostępnego dostawcę pary technologicznej, umowy na dostawy tego surowca, niezbędnego do produkcji sody.

"Zaproponowane przez dostawcę w trakcie wielomiesięcznych negocjacji nowe ceny pary uniemożliwiały spółce prowadzenie rentownej działalności. W ciągu ostatnich miesięcy spółka prowadziła intensywny dialog z lokalnymi partnerami, a także z przedstawicielami rumuńskiego rządu. Niestabilna sytuacja polityczna w Rumunii, gdzie w tym okresie doszło kilkukrotnie do zmiany rady ministrów, utrudniała prowadzenie zaawansowanych rozmów. Na brak postępów w negocjacjach wpłynęła również w ostatnich tygodniach pandemia koronawirusa, wpływająca na obecną i przyszłą sytuację gospodarczą Rumunii"- dodano.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu