Ciemne oblicze wielozadaniowości

opublikowano: 28-09-2017, 22:00

Częste wykonywanie dużej liczby obowiązków jednocześnie negatywnie wpływa na efektywność pracowników.

Nowoczesne formy przekazywania danych i komunikowania się ze sobą wymagają coraz lepszej organizacji pracy, podzielności uwagi i wykonywania zróżnicowanych czynności. Wielozadaniowość zatem to kompetencja, której bardzo często oczekują pracodawcy. Tymczasem zaledwie 2 proc. populacji to osoby zdolne do tzw. multitaskingu — wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Utah.

— Liczba i stopień skomplikowania obowiązków, które przeciętny specjalista musi dziś wykonywać, są porównywalne do zakresu obowiązków menedżerów jeszcze kilkanaście lat temu. Wielozadaniowość nie jest jednak umiejętnością, którą pracownik doda do CV i dostanie za nią dodatkowe wynagrodzenie — uważa Lucyna Pleśniar, prezes zarządu People, firmy doradztwa personalnego.

Według badaczy częste wykonywanie wielu obowiązków naraz wskazuje na nieumiejętność odseparowania się od czynników rozpraszających i koncentracji na pojedynczej czynności. Podstawowe zadania, tj. odpisywanie na e-maile, nadają pracy rytm — dlatego tak ważne jest wypracowanie umiejętności ich selekcji i organizacja czasu. Warto dodać, że ciągłe przełączanie się między zadaniami znacznie obniża możliwości poznawcze — wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Londynie.

IQ osoby tak postępującej można w takiej chwili porównać do poziomu IQ człowieka, który nie przespał nocy lub 8-letniego dziecka. Ponadto wielozadaniowość powoduje nie tylko częste błędy, ale również wzrost wydzielania się hormonów stresu, dekoncentrację i problemy z pamięcią. Wymienione czynniki znacznie obniżają u pracowników efektywność i tempo pracy. W wielu przypadkach doprowadzają również do wypalenia zawodowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu