Ciepło systemowe w walce ze smogiem

opublikowano: 31-01-2019, 22:00

Od roku realizowany jest efektywny program antysmogowy Czysta energia dla Wrocławia.

Wrocławska sieć ciepłownicza liczy niemal 540 km i należy do najdłuższych w kraju. Jej sukcesywny rozwój i podłączanie kolejnych nieruchomości stanowi główny element w walce o czystsze powietrze w mieście. Podłączenie do sieci ciepłowniczej i likwidacja indywidualnych pieców to jeden z najskuteczniejszych sposobów ograniczania tzw. niskiej emisji, jednej z głównych przyczyn powstawania smogu.

Od lutego 2018 r. w stolicy Dolnego Śląska realizowany jest specjalny program, mający na celu zwiększenie liczby mieszkańców korzystających z ciepła sieciowego, zwłaszcza w centrum miasta, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest największe. W ramach programu spółka Fortum, odpowiedzialna za dostawę ciepła we Wrocławiu, zobowiązała się przyłączyć w wyznaczonym obszarze śródmieścia każdą kamienicę i nieruchomość z wewnętrzną instalacją grzewczą lub instalacją w trakcie realizacji. Od złożenia wniosku proces przyłączeniowy trwa maksymalnie 12 miesięcy, a konsultanci pomagają na każdym etapie formalności.

Program zakłada również niższe koszty związane z realizacją nowych podłączeń. Fortum w całości finansuje budowę przyłącza, nie pobiera tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne koszty związane z budową węzła rozkłada mieszkańcom na dogodne raty. Już w pierwszym roku funkcjonowania programu przyłączono36 nieruchomości. Dzięki temu ciepło systemowe popłynęło do około 2 tysięcy mieszkańców śródmieścia. W trakcie realizacji jest następnych 61 umów przyłączeniowych. Kolejnych 66 znajduje się na etapie analiz i projektowania. Jedną z głównych barier, uniemożliwiających podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej, jest brak wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania, za które odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. W ramach programu Czysta energia dla Wrocławia przeznaczono ponad milion złotych na budowę wewnętrznych instalacji. O przyznaniu dofinansowania zdecydowała liczba zlikwidowanych pieców. Wkrótce, dzięki inwestycjom w czterech kamienicach, zniknie 85 pieców grzewczych.

— Walka o czyste powietrze we Wrocławiu trwa. Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z programu antysmogowego. Ciepło sieciowe jest alternatywą dla indywidualnych pieców, a cały proces przyłączania do sieci nie musi być skomplikowany i długotrwały — mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

W 2018 r. na rozwój infrastruktury ciepłowniczej we Wrocławiu spółka przeznaczyła ponad 60 mln zł. Do sieci przyłączono 139 nieruchomości o łącznej mocy 67 MW. Dostęp do ciepła sieciowego zyskało ponad 15 tysięcy osób. Dzięki rozbudowie, modernizacji sieci i nowym przyłączeniom w całym mieście zlikwidowano około 1600 palenisk i indywidualnych pieców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy