Cierpliwość jest wskazana przy grze na kontraktach

Grzegorz Zalewski
opublikowano: 08-10-2001, 00:00

Cierpliwość jest wskazana przy grze na kontraktach

Wśród wielu cech, jakie powinny charakteryzować skutecznego gracza na rynku futures, na jednym z pierwszych miejsc wymieniana jest cierpliwość. Zamiast codziennie podejmować dziesiątki decyzji w zależności od zmieniającej się o kilka punktów koniunktury, spekulant powinien raczej czekać na najlepszy moment do zajęcia odpowiedniej pozycji. Zgodnie z zasadą, że najpierw należy obserwować, później się przyczaić i na końcu zaatakować. W ostatnich tygodniach cierpliwość wielu graczy została wystawiona na poważną próbę.

Praktycznie od 21 września cena kontraktów grudniowych na WIG 20 oscyluje w pobliżu 1000 punktów. Co więcej, dzienna zmienność cen jest w tej chwili na tak niskich poziomach, że takie sesje są stracone z punktu widzenia day-traderów. Najlepszą strategią w takiej sytuacji jest po prostu oczekiwanie. Gracze, którzy mają zajęte krótkie pozycje (strategia preferowana przez systemy futures.pl) mogą konsekwentnie co sesję składać zlecenia obronne, w miarę obniżania się cen. Wszyscy ci, którzy są poza rynkiem, powinni poczekać na wyraźne sygnały co do kierunku dalszego trendu.

W miarę wyjaśniania się sytuacji na politycznej scenie umacnia się nasza rodzima waluta. Sytuacja techniczna zachęca w obecnej sytuacji do zajęcia krótkiej pozycji w euro, które wybija się właśnie z szerokiej bocznej formacji. Inwestorzy mają jednak do wyboru dwie możliwości. Albo zająć pozycję w kontraktach notowanych na GPW, albo na WGT. Kontrakty te różni kilka podstawowych rzeczy.

Depozyt na WGT wynosi 1200 zł, na GPW — 2800 zł. Prowizje na WGT są niższe. Pozornie może wydawać się, że płynność na GPW jest większa, jednak na WGT też można wejść i wyjść z rynku bez problemu. Co ciekawe, ceny na WGT są bliższe „prawdy” — oferty zbliżone są do wartości teoretycznej. Na GPW kontrakty są przeszacowane. W przypadku zajmowania krótkiej pozycji, która będzie dłużej utrzymywana, warto rozważyć inwestycję na GPW (zyskujemy premię wynikającą ze zbyt wysokiej ceny kontraktu).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cierpliwość jest wskazana przy grze na kontraktach