Circle K tka polską sieć

Piąty gracz w paliwowym detalu chce budować i przejmować kolejne stacje. Pomyśli też o samodzielnych sklepach

Nowy prezes, to i pomysły nowe, nawet jeśli główne kierunki strategii pozostaną bez zmian. Polskim oddziałem firmy Circle K, której szyld zastąpił w maju logo Statoil, od października zarządza Michał Ciszek.

— Mamy wobec Polski poważne plany — podkreśla szef Circle K. Najpoważniej wygląda na razie budżet, który firma przeznaczyła na rebranding ok. 350 stacji paliw w Polsce. — To kilkadziesiąt milionów złotych — mówi Michał Ciszek.

Z przejęciami ciężko

Zmiana nazwy to decyzja właściciela, kanadyjskiego koncernu Alimentation Couche–Tard, który w 2012 r. kupił stacje należące do norweskiego Statoila. W zeszłym roku postanowił połączyć wszystkie swoje marki detaliczne w skali globalnej w jedną — właśnie Circle K. Do końca marca wszystkie stacje firmy w Polsce będą działały pod tym szyldem.

Prezes przekonuje, że takiej operacji i takich pieniędzy nie wydaje się w kraju, wobec którego nie ma się dużych ambicji. Ambicje obejmują zaś m.in. rozwój sieci. Na wszystkich rynkach, na których Circle K działał dotychczas w Europie, jest numerem jeden. Tak jest w krajach skandynawskich, bałtyckich i w Irlandii. W Polsce jest piąty.

— Polska to atrakcyjny i wzrostowy rynek, więc interesuje nas zarówno rozwój organiczny, jak też przejęcia. Innych graczy interesuje to samo, więc rozmowy z potencjalnymi celami akwizycji są trudne — zauważa Michał Ciszek.

Rosnący rynek w Polsce to efekt wzrostu PKB, ale także wprowadzonych przez rząd zmian w prawie. Ograniczyły szarą strefę, dając miejsce do rozwoju graczom uczciwym, głównie koncernom. Dlatego Circle K nie jest jedyną firmą, która deklaruje zainteresowanie przejęciami na rynku detalicznym. Robi to m.in. Lotos. Marcin Jastrzębski, prezes gdańskiej grupy, też uważa, że rozmowy idą „ciężko”.

Same sklepy? Może

Łatwiej idzie otwieranie nowych stacji. Circle K uruchomił w tym roku dwa pierwsze miejsca obsługi podróżnych (MOP-y), czyli stacje działające przy autostradzie. W planach ma otwieranie kolejnych, ale prezes nie podaje dokładnych szacunków. Wiadomo jednak, że chce rozwijać zarówno stacje własne, jak i franczyzowe. Ekspansji nie należy się jednak spodziewać w segmencie stacji bezobsługowych, których Circle K ma w Polsce 11.

— Ten model sprawdza się świetnie w Skandynawii, ale w Polsce nie jest tak popularny. Jesteśmy zadowoleni z wyników naszych automatycznych stacji, ale nie planujemy w tym segmencie dynamicznego rozwoju — mówi Michał Ciszek. Nie wyklucza natomiast testowania w Polsce konceptu sklepów wolno stojących. Prowadzi je już w Stanach Zjednoczonych i państwach bałtyckich.

Na elektryki za wcześnie

Z umiarkowanym optymizmem nowy szef Circle K podchodzi do trendów związanych z paliwami alternatywnymi. Choć koncern jest liderem w Norwegii, która jest najbardziej rozwiniętym rynkiem aut elektrycznych na świecie, to — zdaniem prezesa — przed Polską jeszcze daleka droga.

— W Norwegii mamy ładowarki, w skali europejskiej współpracujemy z IONITY, czyli spółką powołaną przez BMW, Daimlera, Forda i Volkswagena, ale w Polsce na taką rewolucję jest jeszcze za wcześnie. Obserwujemy jednak rynek — chcemy być gotowi, by rozwiązania wypracowane w naszej grupie wprowadzić w Polsce — podkreśla Michał Ciszek. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane