Czytasz dzięki

Citi Handlowy chce przekonać KNF do dywidendy

opublikowano: 14-05-2020, 22:00

Bank w czasach kryzysu zabezpiecza biznes konserwatywnie, co odbija się na zysku. Ubiegłoroczne profity chętnie odda akcjonariuszom.

26 mln zł, czyli o 56 proc. mniej niż w 2019 r. i o 39 proc. mniej, niż spodziewał się rynek — tyle skonsolidowanego zysku netto wypracował Bank Handlowy (działający pod szyldem Citi Handlowy) od stycznia do marca. Na wyniku cieniem kładą się odpisy na ryzyko kredytowe — bank rezerwę w wysokości 93,5 mln zł (vs 28,3 mln zł rok wcześniej), w tym około 42 mln „w związku ze zmianą sytuacji gospodarczej w Polsce wywołanej ogłoszeniem stanu pandemii”.

Citi Handlowy, którym kieruje Sławomir Sikora, chwali się, że jest
jedynym bankiem w kraju ze zdalnymi procesami biometrycznymi dla trzech najważniejszych
produktów: konta osobistego, karty kredytowej i pożyczki gotówkowej. Planuje
nowe inwestycje w ramach cyfrowej transformacji.
Zobacz więcej

DIGITALIZACJA PEŁNĄ PARĄ:

Citi Handlowy, którym kieruje Sławomir Sikora, chwali się, że jest jedynym bankiem w kraju ze zdalnymi procesami biometrycznymi dla trzech najważniejszych produktów: konta osobistego, karty kredytowej i pożyczki gotówkowej. Planuje nowe inwestycje w ramach cyfrowej transformacji. Fot. Marek Wiśniewski

Sławomir Sikora, prezes Citi Handlowego, wyjaśnia, że dziś nie ma standardowego podejścia do tworzenia rezerw, bo nie ma instrumentu, który pozwoliłby trafnie ocenić ryzyko. Jeśli zaś nie wiadomo, jak się zachować, to należy postępować konserwatywnie — i bank poszedł właśnie tą drogą. Prezes podkreśla, że wynik jest wyrazem troski o instytucję, klientów i gospodarkę oraz odzwierciedleniem niepewności. W przyszłość patrzy jednak z „ostrożnym optymizmem”.

— Powinniśmy na nowo zdefiniować cele, przesuwając ciężar z kwestii finansowych na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i klientom banku, bo dziś najważniejsza jest pomoc — mówi Sławomir Sikora.

Gdy wirus zainfekował gospodarkę, bank przeprowadził dodatkowy przegląd sektorów i zaktualizował rating pojedynczych klientów instytucjonalnych, co poskutkowało wzrostem odpisów.

— Ocenę wydaliśmy w marcu, nie znając odpowiedzi na wiele ważnych pytań, chociażby: jak długo będzie zamrożona gospodarka, jak zachowają się klienci. Druga połowa marca i pierwszy tydzień maja to dwa różne światy — mówi prezes Citi Handlowego.

Podkreśla, że bank śledzi rozwój wydarzeń i zamierza reagować na bieżąco. Wiadomo już, że na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w czerwcu będzie rekomendował wypłatę niepodzielonego zysku za 2019 r. Zdaniem Sławomira Sikory jest w stanie wypłacić dywidendę, bo ma silną pozycję kapitałową i płynnościową. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zarekomendowała jednak, żeby wszystkie banki bezterminowo wstrzymały wypłatę zysków. Prezes Citi Handlowego chciałby, żeby KNF wróciła do tematu jesienią, kiedy mogą pojawić się przesłanki do zmiany rekomendacji. Tuż przed wybuchem epidemii w Polsce Citi Handlowy dostał zgodę regulatora na dywidendę za 2019 r.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane