Citi: Polska może przyjąć euro dopiero w 2016 roku

MD
04-07-2008, 09:33

Jest duże prawdopodobieństwo, że droga do  przyjęcia przez Polskę euro potrwa dłużej niż się to zakłada, twierdzi Citigroup w raporcie z 3 lipca.

Wbrew oczekiwaniom rynku, że przyjęcie przez Polskę euro nastąpi ok. 2012-2013 roku, proces ten może się znacząco wydłużyć, nawet do 2016 roku, pisze w raporcie Piotr Kalisz, analityk Citi. Główną przeszkodą jest konieczność zmiany konstytucji, co jest niemożliwe bez uzyskania poparcia eurosceptycznej części opozycji. W ocenie Citi koalicyjne partie nie będą jednak chciały rozpoczynać poważnej debaty na temat przyjęcia euro przed wyborami 2011 roku. Największym ryzykiem obciążone będzie przystąpienie Polski do mechanizmu ERM-2 w 2009 roku. Każdy polityczny spór dotyczący kwestii przyjęcia euro będzie w tym momencie działał destabilizująco na notowania złotego.

MD


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Citi: Polska może przyjąć euro dopiero w 2016 roku