Citi radzi sprzedać akcje Orlenu, bo obawia się o dywidendę

opublikowano: 05-01-2023, 07:42
aktualizacja: 05-01-2023, 09:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy Citigroup wznowili wydawanie rekomendacji dla akcji Orlenu od zalecenia “sprzedaj”.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • dlaczego analityk zdecydował się wydać rekomendację “sprzedaj”,
  • dlaczego obawia się o dywidendę,
  • jakich nakładów inwestycyjnych spodziewa się po Orlenie,
  • jak atrakcyjność akcji spółki oceniają inni analitycy.

Piotr Dzięciołowski, autor raportu, wyznaczył cenę docelową na 60 zł, wynika z danych agencji Bloomberg.

Analityk uważa, że firma stała się złożonym konglomeratem, który prawdopodobnie stanie się w rękach polskiego rządu głównym wehikułem inwestycyjnym w obszarze transformacji energetycznej. Jak dodaje, w tym kontekście kluczowym ryzykiem są jesienne wybory parlamentarne.

Zdaniem Piotra Dzięciołowskiego ostateczny kierunek kursu wyznaczony zostanie przez stopę dywidendy, która obecnie nie jest atrakcyjna w porównaniu z rentownością 10-letnich obligacji skarbowych.

Analityk szacuje, że Orlen wyda nawet 30 mld zł rocznie na inwestycje i jest mało prawdopodobne, by był w stanie sfinansować to z przepływów operacyjnych. Możliwe jest więc zwiększenie długi.

Piotr Dzięciołowski nie będzie zaskoczony, jeśli dywidenda Orlenu zostanie obniżona poniżej 3,5 zł na akcję w zapowiedzianej aktualizacji strategii.

Z danych agencji Bloomberg wynika, że dla Orlenu obowiązuje 13 rekomendacji, z czego dziewięć jest pozytywnych, dwie neutralne, a dwie negatywne. Średnia z cen docelowych do 87,26 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane