Citigroup: Fed podwyższy stopy we wrześniu

Analitycy Citigroup nie mają wątpliwości, że Fed podwyższy stopy we wrześniu. Ich zdaniem, doszukiwanie się „gołębich” sygnałów w „minutes” FOMC jest błędem.

W środę po publikacji „minutes” z lipcowego posiedzenia FOMC amerykański rynek zareagował wzrostem cen akcji i spadkiem wartości dolara, co  sygnalizowało iż rynek odnalazł w zapiskach „gołębie” wskazówki, sugerujące możliwość opóźnienia podwyżki stóp przez Fed. Liczone w oparciu o instrumenty rynkowe prawdopodobieństwo podwyżki stóp sadło po publikacji „minutes” do 36 proc. z 50 proc. krótko przed nią.

Analitycy Citigroup, kierowani przez Williama Lee uważają, że reakcja rynku była błędna. „Minutes” były z lipca, kiedy dane makro nie były dobre. Od tego czasu poprawiły się. Do tego eksperci Citigroup wskazują iż w „minutes” dużo mówi się o stabilności finansowej, co jest zdecydowanie sygnałem „jastrzębim”. Ich zdaniem nie można także „gołębio” interpretować sygnałów dotyczących inflacji zawartych w zapiskach.

William Lee uważa, że ewentualne opóźnienia podwyżki stóp  do października lub grudnia spowodowałoby, że szefowa Fed, Janet Yellen, musiałaby liczyć się z kłopotliwym pytaniem, „czego dowiedziała się od września, co zmieniło jej zdanie”

- To pytanie, na które nie mogłaby odpowiedzieć – powiedział Lee.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Citigroup: Fed podwyższy stopy we wrześniu