Citigroup: koniec wzrostu cen obligacji Polski

opublikowano: 30-10-2014, 10:31

Wzrostowy rajd, który sprowadził rentowności obligacji Polski do rekordowo niskich wartości, dobiega końca, uważa Citigroup.

Rentowność obligacji 10-letnich Polski spadła w październiku o 42 pkt bazowe do 2,64 proc. To może być największa miesięczna zniżka rentowności od kwietnia 2013 roku. Piotr Kalisz, główny ekonomista należącego do Citigroup Banku Handlowego uważa, że rentowność „dziesięciolatek” może zacząć rosnąć jeśli NBP ograniczy skalę obniżek stóp do 25 pkt bazowych na posiedzeniu 5 listopada. W październiku obniżył stopy o 50 pkt.

Rentowność obligacji 10-letnich Polski od 2009 roku

Martin Rea, strateg rynku obligacji z UniCredit w Londynie uważa, że choć cięcie stóp o 50 pkt bazowych do końca roku „może się zmaterializować”, ceny obligacji Polski już uwzględniają takie luzowanie.

- Potencjał dalszego wzrostu cen jest ograniczony – powiedział.

Rea rekomendował inwestorom przeniesienie pieniędzy z obligacji 5-letnich Polski na analogiczne papiery Rumunii, gdzie jest bardziej prawdopodobna kontynuacja cyklu luzowania polityki pieniężnej przez bank centralny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane