Czytasz dzięki

Citigroup: za rok kurs bitoina może przekroczyć 300 tys. USD

opublikowano: 20-11-2020, 19:35

W raporcie, który „wyciekł” z Citigroup, Tom Fitzpatrick, szef analizy technicznej rynku walut w amerykańskim banku twierdzi, że kurs bitcoina może już w przyszłym roku być ponad 16-krotnie większy niż obecnie, informuje The Independent.

Bitcoin mocno drożeje w tym roku, a jego kurs zbliżył się do rekordowego poziomu z grudnia 2017 roku, kiedy kosztował prawie 20 tys. USD. W marcu najpopularniejsza kryptowaluta kosztowała poniżej 5 tys. USD. Obecnie, według Coindesk, jej kurs rośnie o 3,3 proc. do 18628,96 USD. Gwałtowny wzrost notowań bitcoina, którego jeszcze w październiku notowano po 10,5 tys. USD, tłumaczony jest coraz większym zainteresowaniem kryptowalutą ze strony dużych inwestorów instytucjonalnych, coraz bardziej przekonanych, że bitcon może być dobrą „bezpieczną przystanią”.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Taką opinię wydaje się podzielać Tom Fitzpatrick, szef CitiFX Technicals, który zatytułował swój raport: „Bitcoin: Złoto XXI Wieku”. Analizuje w nim trendy cenowe najpopularniejszej kryptowaluty. Wskazuje, że w pierwszym cyklu wzrostowym, w latach 2011-2013, kurs bitcoina wzrósł 555-krotnie. W drugim, w latach 2015-2017, wzrósł 121-krotnie. Fitzpatrick ocenił, że bitcoin jest obecnie w środku trzeciego dużego rajdu cenowego w swojej historii.

- Ten ruch może potencjalnie osiągnąć szczyt w grudniu 2021 roku. Sugeruje wzrost nawet do 318 tys. USD – napisał w raporcie. - Choć wydaje się to nieprawdopodobne, byłby to tylko 102-krotny wzrost od minimum do maksimum (jak dotąd najsłabszy wzrost w ujęciu procentowym) w momencie, w którym argumenty za bitcoinem mogą być najbardziej przekonujące – dodał.

Wśród tych argumentów Fitzpatrick wskazuje przede wszystkim określoną z góry ilość bitcoinów: może być ich tylko 21 mln. Oznacza to niepodatność na inflację w przeciwieństwie do zwykłych pieniędzy, których ilość zwiększają znacząco w ostatnim czasie banki centralne i rządy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Independent

Polecane