Citigroup: Zboża czeka dalsza przecena

Notowania kukurydzy, pszenicy i soi spadną o nawet 20 proc., jeżeli na półkuli północnej będzie utrzymywać się pogoda sprzyjająca dobrym plonom, przewiduje amerykański bank.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W ubiegłym tygodniu notowania kukurydzy i pszenicy znalazły się najniżej od czterech lat, a za soję płacono najmniej od dwóch i pół roku. Od wiosennych szczytów ceny wszystkich surowców spadły o około 20 proc., w czym pomogła dobra pogoda na półkuli północnej i sprawnie postępujące zasiewy.

Zdaniem Citigroup dekoniunktura przedłuży się przynajmniej do końca roku. W czwartym kwartale notowania soi na giełdzie towarowej w Chicago sięgną 10,5 USD za buszel i będą o 19,5 proc. niższe niż obecnie. Kukurydza potanieje o 8,9 proc., do 3,7 USD za buszel, a pszenica o 1,5 proc., do 5,1 USD za buszel. Zdaniem Citigroup jedynym czynnikiem, który może wywierać presję na zakończenie przeceny, jest ryzyko wystąpienia El Niño na Oceanie Spokojnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu