CL chce więcej zarobić na telekomunikacji

Mariusz Zielke
04-07-2000, 00:00

CL chce więcej zarobić na telekomunikacji

Warszawski integrator chce odebrać rynek krakowskiemu ComArchowi

DOBRY KLIENT: Tomasz Sielicki (z lewej), prezes Computerlandu, chce więcej zarobić na telekomach. Janusz Filipiak, prezes ComArchu, nie zamierza jednak łatwo oddać pola. fot. GK, MP

Computerland wyraźnie zamierza mocniej zaistnieć na rynku telekomunikacyjnym. Po podpisaniu umowy z Openet Telecom, warszawski integrator zawiera kolejne kontrakty partnerskie z firmami oferującymi systemy billingowe. Zdecydowanym liderem na tym rynku jest dotąd krakowski ComArch.

Wczoraj CL podpisał umowę z firmą Intec Telecom Systems na sprzedaż i wdrożenia systemów rozliczeń międzyoperatorskich. Jest to kolejne — po umowie z Openet Telecom — partnerstwo warszawskiego integratora ze spółką oferującą rozwiązania billingowe dla telekomów.

Skubnąć ComArch

Nieoficjalnie wiadomo, że CL może podpisać umowę na włączenie do oferty kompleksowego systemu billingowego z firmą Kenan, zależną od Lucent Technologies.

Tym samym CL, który dotąd miał silną pozycję na rynku systemów do paszportyzacji (czyli ewidencji, zarządzania, sprawozdawczości) sieci telekomunikacyjnych, chce przejąć od konkurentów kolejny kawałek informatycznego tortu.

— Chcemy stworzyć bogatą ofertę produktów dla polskich operatorów. Rynek telekomunikacyjny będzie sektorem, który w tym roku zanotuje największy wzrost — uzasadnia Tomasz Sielicki, prezes CL.

Wdrożenia systemu paszportyzacji nie były dotąd znaczącą częścią w strukturze przychodów CL. Według Michała Michalskiego, rzecznika CL, po wprowadzeniu do oferty nowych produktów ta sytuacja ma się jednak zmienić. W 1999 r. największy udział w obrotach CL miał sektor bankowy (prawie 40 proc.) i publiczny (głównie zdrowia). Teraz spółka chce więcej zarobić także na telekomach.

Nie boją się

Czy jednak warszawskiej spółce uda się odebrać billingowy rynek ComArchowi, który podobne rozwiązania oferuje od sześciu lat i ma najwięcej takich instalacji w kraju?

— Nie obawiamy się konkurencji CL. Umowę na oferowanie systemu podpisać może każdy. Tu chodzi też o doświadczenie i kadrę z tej dziedziny. ComArch nie skupia się zresztą tylko na rynku polskim. Wkrótce powinniśmy podpisać umowy na takie systemy na rynku międzynarodowym — twierdzi Janusz Filipiak, prezes ComArchu.

Z dobrze poinformowanych źródeł wiadomo, że CL już trzy lata temu prowadził wstępne rozmowy z TP SA na temat sprzedaży systemów billingowych Kenana, jednak nie doszło do podpisania żadnego kontraktu.

— To była tylko prezentacja produktu, a nie rozmowy kontraktowe. Trzy lata temu rynek był za słabo rozwinięty na tak zaawansowane rozwiązania jak systemy tego typu — mówi jeden ze specjalistów od sektora telekomunikacyjnego CL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CL chce więcej zarobić na telekomunikacji