Clean desk może zapewnić ład w biurze

Agnieszka Janas
opublikowano: 03-04-2003, 00:00

Najwięcej informacji z firmy wycieka przez kosz na śmieci. Dlatego należy ograniczyć ilość trafiających do niego dokumentów.

Zdaniem przedstawicieli podmiotów z branży zabezpieczania danych, jednym z rozwiązań problemu „wyciekania” z firm poufnych informacji może być system clean desk.

— Jego podstawowym założeniem jest zakaz wyrzucania nośników informacji do kosza na śmieci. W koszu może znaleźć się tylko to, co nie wiąże się z wykonywaną pracą, np. zużyty długopis czy pudełko po jogurcie — wyjaśnia Jacek Dudkiewicz, prezes Rethmann Data-util.

Druga zasada zakłada, że przed wyjściem z pracy pozostawia się wysprzątane biurko, na którym nie leży nic poza przyborami do pisania. Obowiązuje także zakaz wynoszenia dokumentów z siedziby firmy.

Wszystkie zapisane kartki papieru, dyskietki, zdjęcia, taśmy magnetofonowe oraz wideo itp. pracownicy muszą obowiązkowo wyrzucać do zamykanych pojemników. Dodatkowo eliminuje to uznaniowość w klasyfikowaniu dokumentów pod kątem ich ważności dla przedsiębiorstwa.

Pojemniki do gromadzenia nośników informacji powinny znajdować się w miejscach, w których tego typu odpadów powstaje najwięcej. W większości biur takimi miejscami są okolice kserokopiarek, drukarek komputerowych i stanowiska do bindowania (zszywania) dokumentów. Pojemniki powinny znajdować się w odległości kilku kroków od działów marketingu, reklamy, personalnego czy księgowości, w których następuje największa „produkcja” dokumentów z informacjami, które nie powinny wydostać się poza firmę.

— Ważne jest, aby w biurze znajdowała się wystarczająco duża liczba pojemników rozstawionych jak najbliżej newralgicznych punktów powstawania informacji. Uniemożliwi to pracownikom tłumaczenie, że wyrzucili np. pierwszą wersję korespondencji do kosza pod biurkiem, ponieważ byli zapracowani, a do pojemnika muszą przejść cały korytarz — dodaje Jacek Dudkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu