Co dają firmy na wakacje

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 30-06-2014, 00:00

Lato to dla wielu wyjazdy rodzinne albo wysyłanie dzieci na kolonie. Niektóre firmy pomagają w tym finansowo lub w inny sposób

Najpopularniejszym wakacyjnym świadczeniem w Polsce są dodatkowe pieniądze na tzw. wczasy pod gruszą, wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).

Zobacz więcej

SŁUŻBOWYM NA WAKACJE: Aż 80 proc. dyrektorów otrzymuje służbowy samochód, którym mogą wyjechać także na wakacje — mówi Krzysztof Katolo, menedżer zespołu doradztwa płacowego HRM Partners. [FOT. WM]

— Jeszcze do niedawna miały typowo socjalny charakter, czyli stanowiły pewnego rodzaju rekompensatę za zarobki niższe od rynkowych. Dziś mają je wśród świadczeń firmy, w których pracownicy nie powinni narzekać na wynagrodzenia — mówi Krzysztof Katolo, menedżer zespołu doradztwa płacowego HRM Partners.

Dopłaty z ZFŚS mają dla pracowników np. Grupa Allegro i spółka informatyczna AB. Grupa Paradyż idzie dalej i oferuje dofinansowanie także wczasów zagranicznych. Jego wysokość wynosi od 40 do nawet 80 proc. ceny wyjazdu i zależy od dochodu na członka rodziny. Wniosek można złożyć raz na dwa lata. Firma organizuje także letnie i zimowe obozy dla dzieci pracowników.

— W zeszłym roku latem odbyły się wyjazdy do Czarnogóry i Hiszpanii oraz nad polskie morze. Skorzystało z nich 226 dzieci. W tym sezonie planujemy wyprawy do Bułgarii i na Półwysep Iberyjski, a w Polsce — do Chłapowa, Rewala i Dąbek — informuje Iwona Filipczak z Grupy Paradyż.

Spa lub aquapark

Grupa Allegro ma kafeteryjny system benefitowy. Każdy pracownik gromadzi na swoim koncie punkty, którymi opłaca wybrane przez siebie świadczenia. Oferta wakacyjna jest bardzo rozbudowana: wycieczki zagraniczne, wyjazdy weekendowe, kilkaset pensjonatów i hoteli SPA w Polsce, wyjazdy zorganizowane, kolonie, obozy dla dzieci, wejściówki na basen, do aquaparku, karnety do parków rozrywki itp. Pobyt można opłacić punktami w całości lub częściowo. Wszystko odbywa się w sieci — jednym kliknięciem można zarezerwować i opłacić pobyt w spa lub karnet do parku dinozaurów dla rodziny. W firmie można też korzystać z długich urlopów bezpłatnych (rocznych i półrocznych). Są też przedsiębiorstwa, w których można wziąć dodatkowy płatny urlop.

— Około 15 proc. firm przyznaje go pracownikom, choć na ogół są to pojedyncze dni — mówi Krzysztof Katolo.

Badając wynagrodzenia firm, spotkał się również z różnymi formami dofinansowania hobbystycznych wyjazdów pracowników, np. wyprawy w Himalaje albo udziału w regatach żaglowych — w zamian za relacje albo zdjęcia z logo firmy.

— Ale stosują to nieliczne firmy. Forma i tematyka wyprawy może zależeć od polityki marketingowej lub od sektora działalności firmy. Inną dofinansowywaną formą mogą być wyjazdy motywacyjne dla najlepszych pracowników albo korzystanie z firmowych narzędzi: telefonu komórkowego w roamingu, tabletu czy samochodu służbowemu — opowiada ekspert z HRM Partners.

Służbowym do Hiszpanii

W Polsce w porównaniu z krajami zachodnimi częściej przyznaje się pracownikom służbowe samochody.

— Około 70 proc. kadry średniego szczebla menedżerskiego i specjalistów sprzedaży ma do dyspozycji takie auto. Jest to jednak narzędzie pracy i tylko część firm umożliwia wykorzystanie go podczas urlopu. Mały odsetek firm akceptuje też pokrycie kosztów paliwa w tym czasie — mówi Krzysztof Katalo.

Co innego, gdy służbowe auto ma dyrektor. Z badań HRM Partners wynika, że taki bonus dostaje 80 proc. dyrektorów.

— Na tym szczeblu powszechnie udostępnia się samochody również podczas urlopów — tylko co dwudziesta firma na to nie pozwala. Ale i w przypadku dyrektorów rzadko praktykuje się tankowanie na koszt przedsiębiorstwa — wyjaśnia ekspert HRM Partners.

Wakacyjny wolontariat

ArcelorMittal Poland ma dla pracowników zupełnie inną wakacyjną propozycję. Pracownicy Grupy mogą wziąć udział w korporacyjnym programie Solidarity Holidays, w ramach którego dobrowolnie przeznaczają tydzień urlopu na wybrane przez siebie przedsięwzięcie wolontariackie.

— Projekty mają bardzo różny charakter, np. w Senegalu wolontariusze wsparli lekarzy w ich pracy, a także odmalowali i uporządkowali szpital. W Liberii budowali m.in. szkołę, w Brazylii odnowili ośrodek kultury w najbiedniejszej dzielnicy, a w Czechach zbudowali ogród i naprawili ławki i alejki w siedzibie organizacji niosącej pomoc osobom niepełnosprawnym — wylicza Sylwia Winiarek, rzecznik ArcelorMittal Poland.

Każdemu zakwalifikowanemu do takiego programu Fundacja ArcelorMittal zapewnia przelot, zakwaterowanie i wyżywienie. Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku wpłynęło 800 podań z całej Grupy, w tym ponad 40 z Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Co dają firmy na wakacje