Co kupują i sprzedają na GPW duzi inwestorzy

opublikowano: 25-10-2020, 22:00

Po kilku tygodniach przerwy bardziej aktywne stały się fundusze, które zarówno sprzedawały, jak i kupowały akcje. Kilkoma transakcjami insiderzy przypomnieli o obecności na giełdzie Relpolu, IDMSA czy KPPD.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • – jaki pakiet upłynnił główny akcjonarusz 4massu
  • – akcje których spółek kupowały i sprzedawały fundusze,
  • – ile akcji sprzedał już insider Airwaya Medix,
  • – ile akcji kupił prezes Mirbudu.

4mass. Arkadiusz Łaszkiewicz, który wciąż pozostaje największym akcjonariuszem spółki, sprzedał ponad 12 mln akcji na sesjach 9 i 12 października i zmniejszył udział z 22,68 do 9 proc. Wcześniej akcji pozbyli się wszyscy członkowie zarządu. 9 października 4mass przedstawił strategię, która zakłada osiągnięcie przychodów na poziomie powyżej 120 mln zł w 2023 r. przy „stabilnej marży EBITDA” oraz kapitalizację w wysokości 200 mln zł. W I półroczu 2020 przychody sięgnęły 11,2 mln zł (+92 proc.), a zysk netto 841 tys. zł (było 235 tys. zł straty). Kapitalizacja to obecnie 75 mln zł.

Airway Medix. Oron Zachar, członek zarządu spółki, wykorzystał ponowny wzrost zainteresowania akcjami spółki do sprzedaży części akcji — na sesjach od 9 do 19 października sprzedał 300 tys. akcji za 705 tys. zł. To 0,5 proc. kapitału zakładowego. Według danych z 30 września menedżer posiadał 4,6 mln akcji spółki, stanowiące 7,89 proc. kapitału. 42,65 proc. należało do spółki Orenore, która też sprzedawała akcje, tyle że w sierpniu.

IDMSA. Spółka GRI zwiększyła z 0,83 do 17,08 proc. udział w akcjonariacie firmy po dokonaniu zakupu 7,58 mln walorów poza systemem obrotu. Około połowy tych walorów sprzedał Electus, który obecnie jest kontrolowany przez spółkę Pasaż Handlowy Rawicz. Electus nie ma już żadnych akcji IDMSA.

KPPD. Transakcjami o niewielkiej wartości (w sumie na 32,7 tys. zł) o obecności koszalińskiej spółki na GPW przypomniał główny akcjonariusz — spółka Drembo. W jej posiadaniu znajduje się ponad 35 proc. akcji. Wartość rynkowa spółki to 43,8 mln zł (to połowa wartości księgowej), a po trzech kwartałach jej zysk wynosi 5,8 mln zł (wobec 1,9 mln zł przed rokiem). Ten wynik to w głównej mierze zasługa otrzymania dotacji w wysokości 5,4 mln zł z Wojewódzkiego Urzędu Pracy na rzecz ochrony miejsc pracy.

LiveChat. Mariusz Ciepły i Maciej Jarzębowski w przyspieszonym procesie budowania księgi popytu szukają chętnych na 1,29 mln akcji LiveChatu, stanowiących 5 proc. kapitału. Według ceny z czwartkowego zamknięcia sesji wystawiony na sprzedaż pakiet akcji wart był 139 mln zł. Połowę pakietu oferuje prezes Mariusz Ciepły. Obecnie należy do niego 4,01 mln akcji(15,57 proc.), a do Macieja Jarzębowskiego 3,01 mln (11,69 proc.).

Mabion. Generali OFE zmniejszył z 11,16 do 11,04 proc. udział w kapitale spółki, ale oznaczało to przy okazji zejście poniżej progu 10 proc. udziału w głosach na walnym. Notowania spółki w ostatnich tygodniach znów się obniżyły — jeszcze w połowie września kurs wynosił 40 zł, obecnie to nieco ponad 25 zł, do czego przyczyniła się m.in. negatywna rekomendacja od analityka PKO BP. Na inwestorach wrażenia nie zrobiła nawet informacja o tym, że Mabion znalazł w Niemczech partnera, któremu być może pomoże w pracach nad poszukiwaniem leku na COVID-19.

Medinice. Esaliens TFI ujawnił się z pakietem 450 tys. akcji spółki Medinice, stanowiącym 8,39 proc. kapitału zakładowego. Do tej pory fundusze zarządzane przez towarzystwo posiadały 4,01 proc. akcji. Zwiększenie nastąpiło w wyniku udziału w emisji akcji serii I (obejmowała 1 mln walorów,z czego Esalien objął 275 tys.). Walory sprzedawano we wrześniu po 12,2 zł. Medinice to spółka, która pracuje nad technologiami wykorzystywanymi w kardiologii.

Mirbud. Jerzy Mirgos, prezes i główny akcjonariusz budowlanej spółki (ma około 45 proc. akcji) dokupił 103,6 tys. akcji za 217 tys. zł. Akcje spółki potaniały o 20 proc. od szczytu z września, ale wciąż są o 130 proc. droższe niż przed rokiem.

One More Level. Krzysztof Jakubowski i Michał Sokolski poza systemem obrotu sprzedali po 1,5 mln akcji spółki, stanowiących 2,8 proc. kapitału. Udział każdego z inwestorów zmniejszył się z 15,55 do 12,75 proc. Walory odkupił od nich Tomasz Majewski, który zwiększył stan posiadania z 6,69 do 12,29 proc.

Pharmena. 20 października Konrad Palka, prezes spółki, kupił 9,3 tys. akcji po 9,86 zł za sztukę. Natomiast Jerzy Gębicki, który jest szefem rady nadzorczej i znaczącym akcjonariuszem, w transakcji pakietowej nabył 13,4 tys. walorów.Notowania Pharmeny wystrzeliły po tym, jak spółka poinformowała o podpisaniu umowy z ośrodkiem badawczym Covance z USA, dotyczącej współpracy w zakresie przeprowadzenia badań przedklinicznych leku 1-MNA. Na wyobraźnię inwestorów podziałała informacja, że planowane jest rozpoczęcie badań na zwierzętach w celu ustalenia efekywnej dawki 1-MNA jako kandydata na lek w infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Protektor. Nationale-Nederlanden OFE sprzedał część akcji spółki i zmniejszył zaangażowanie z 6,09 do 4,49 proc.

Relpol. Piotr Osiński, członek rady nadzorczej producenta przekaźników, kupił na sesjach 15 i 16 października prawie 37 tys. akcji spółki za 187 tys. zł. Kurs akcji spadł o jedną trzecią od szczytu z sierpnia, a najnowszą informacją ze spółki jest decyzja o sprzedaży Zakładu Polon. Wartości transakcji nie sprecyzowano — będzie zależeć od wyceny składników majątku i wyniku EBITDA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane