Co ogranicza przedsiębiorców

opublikowano: 04-04-2019, 22:00

Wysokie pozapłacowe koszty pracy, podatki i nadmiar biurokracji — to główne bariery prowadzenia firm w Polsce.

Firma Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), zapytała ponad 700 małych i średnich przedsiębiorców o największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Większości badanych (60 proc.) sen z powiek spędzają głównie wysokie podatki. W dalszej kolejności firmy wymieniały koszty pracy (50 proc.) i nadmiar obowiązków biurokratycznych (44 proc.).

Kolejne bariery, które ponad jedna trzecia respondentów wskazała jako najważniejsze, związane są z prawem.

Przedsiębiorcy oceniają, że prawo gospodarcze jest zbyt skomplikowane i niestabilne. Przy tym najważniejsze bariery stanowią większy problem dla mikroprzedsiębiorstw niż firm, które zatrudniają więcej pracowników. Jeśli chodzi o branże, to wymienione przeszkody w największym stopniu ciążą spółkom z sektora usługowego, a mniej handlowi i produkcji. Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa ZPP, niepokojące jest to, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie się nie zmienia.

— System podatkowy, koszty pracy, biurokracja, a także skomplikowane, niestabilne otoczenie regulacyjne wciąż stanowią najbardziej dokuczliwe bariery dla firm. A musimy pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy odczuwają te problemy znacznie intensywniej niż większe podmioty. Na temat każdej ze wspomnianych przeszkód opublikowaliśmy już niezliczoną liczbę raportów i stanowisk. Widzimy pewne zmiany w dobrym kierunku, ale wciąż jest ich zbyt mało i dzieją się zbyt wolno — twierdzi Cezary Kaźmierczak.

64 proc. MŚP jako najważniejszy powód niezatrudniania większej liczy pracowników wskazało brak pieniędzy. Koszty z tym związane są więc dla nich za wysokie.

Natomiast 34 proc. zwróciło uwagę na nieprzychylne przedsiębiorcom prawo pracy, a 29 proc. nie może znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych osób. Brak gotówki powoduje, że małe i średnie firmy niechętnie inwestują (48 proc.). Natomiast 37 proc. boi się ryzyka, a 31 proc. — negatywnych zmian rynkowych. Jedna czwarta firm nie

inwestuje, ponieważ woli zyski zatrzymać dla siebie. Zdaniem przedsiębiorców przed założeniem działalności najczęściej powstrzymuje Polaków brak gotówki. Tak uważa 47 proc. badanych. Natomiast 38 proc. mówi o obawie przed odpowiedzialnością za ewentualne niepowodzenia firmy. Z kolei 30 proc. twierdzi, że przeszkodą jest brak pomysłu na własną działalność. Jednocześnie przedstawiciele MŚP są przekonani, że największą zachętą do założenia własnej firmy byłaby pomoc finansowa ze strony państwa — takiego zdania jest 53 proc. respondentów.

Zdaniem 43 proc. pomógłby w tym wydłużony okres płatności preferencyjnej składki ZUS, a 30 proc. respondentów uważa, że istotną motywacją byłaby pomoc merytoryczna podczas prowadzenia firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane