Co poradzić na deficyt kadr w IT

Paweł Leks
opublikowano: 17-07-2006, 00:00

Planuję zatrudnienie w mojej firmie dwóch informatyków. Jak długo może trwać rekrutacja?

- To zależy od wymagań, jakie stawia pan kandydatom. Najkrócej potrwa rekrutacja informatyków specjalizujących się w tzw. hardware, a więc serwisantów sprzętu komputerowego czy pracowników help-desku. Trudniej znaleźć pracowników specjalizujących się w oprogramowaniu (tzw. soft- ware), szczególnie tych wysoko wykwalifikowanych. Długość rekrutacji zależy przede wszystkim od tego, jakimi sposobami pana firma dotrze do odpowiednich kandydatów ze swoją ofertą pracy.

Jakich specjalistów z branży IT najtrudniej pozyskać?

- Notujemy stałe zapotrzebowanie pracodawców na informatyków (programistów, specjalistów od baz danych i administratorów), grafików komputerowych, projektantów stron internetowych czy analityków systemów komputerowych. Najtrudniej pozyskać programistów, szczególnie tych wyspecjalizowanych w językach programowania, np. NET i Java. Problemy z pozyskiwaniem pracowników IT są jednak na całym świecie. Za technologią, która idzie do przodu w zawrotnym tempie, nie nadążają systemy edukacji. Skutkiem jest brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych kadr IT.

Jakimi kanałami najlepiej docierać do pracowników branży IT?

- Najskuteczniejsze będzie skorzystanie z najnowszego technologicznie medium, czyli z internetu. Warto umieścić oferty pracy w serwisach internetowych. Na przykład w portalu Pracuj.pl średnio co dwudziesta oferta pracy skierowana jest właśnie do pracowników tej branży.

Polecam także korzystanie z tzw. serwisów networkingowych służących rozwijaniu nieformalnych kontaktów biznesowych. Funkcjonujące w Polsce społeczności internetowe nie są nastawione na kontakty biznesowe i poszukiwanie pracy. Z tego powodu znacznie częściej osoby szukające partnerów biznesowych czy ciekawych ofert korzystają z serwisów anglojęzycznych — takich jak Linkedin.com. Bardzo chętnie używają tego narzędzia pracownicy branży IT i e-biznesu. Taki międzynarodowy serwis daje też możliwość pozyskania pracownika przebywającego za granicą.

Warto też wykorzystać „siłę słowa”. Firmy poszukujące wykwalifikowanych specjalistów IT mogą próbować pozyskać osoby, które ze względu na piastowane stanowisko i pozycję zawodową nie przeglądają ofert pracy. W takiej sytuacji dobrym sposobem dotarcia do nich jest polecenie naszej firmy jak największej liczbie osób, które informację o wolnym stanowisku przekażą dalej.

Paweł Leks, dyrektor działu rozwoju produktów w Pracuj.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Leks

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu