Co powie nowa prezes Fedu

Konrad Białas Alior Bank
opublikowano: 11-02-2014, 00:00

Komentarz walutowy

Dziś w centrum uwagi rynku walutowego znajdzie się wystąpienie nowej prezes Fedu Janet Yellen przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Przedstawienie półrocznego raportu na temat polityki monetarnej amerykańskiego banku centralnego będzie pierwszym przemówieniem Jane Yellen po objęciu stanowiska i jej słowa mogą być istotne nie tylko dla notowań dolara, ale również dla rynków wschodzących, a zatem i dla złotego. Obawy o zbyt szybkie ograniczanie ekspansji monetarnej przez Fed częściowo stoją za ostatnią przeceną aktywów rynków wschodzących i wzmianki w tej kwestii będą skrupulatnie analizowane.

Dodatkowej nerwowości wokół dzisiejszej prezentacji dostarczyły ostatnie dane z rynku pracy w USA, które wskazały na rozczarowujący przyrost zatrudnienia (choć odczyty są mocno obarczone wpływem srogiej zimy) i podsyciły spekulacje, że Fed może wstrzymać proces ograniczania skupu aktywów (QE3).

Czego można oczekiwać po wystąpieniu prezes Janet Yellen, to podkreślenia, że mimo słabych danych z rynku pracy Fed nie zamierza zbaczać z obranego kursu i będzie kontynuował redukcję QE3. Jednocześnie podkreślona powinna być chęć do utrzymania polityki niskich stóp procentowych dla dobra ożywienia gospodarczego. Taka konstrukcja przemówienia będzie wspierać dolara, choć dla złotego i innych walut rynków wschodzących może to być lekki zawód. W rezultacie dziś po południu niewykluczony jest wzrost USD/PLN do 3,09 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Alior Bank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu