Co robi Gazprom w przybudówce ONZ?

Gas Centre to działająca od 1994 roku przybudówka ONZ, którą stworzono, aby uczyć firmy gazowe z państw postkomunistycznych jak się funkcjonować na rynku. Jednym z głównych rozgrywających jest w niej Gazprom, informuje amerykańska telewizja Fox News.

Fox News dotarł do pierwszego audytu działalności Gas Centre od powstania tej instytucji. Choć działa ona pod szyldem ONZ, jest finansowana przez spółki, które w niej uczestniczą. Władze Gas Centre, która nominalnie jest częścią oenzetowskiej Europejskiej Komisji Gospodarczej, nigdy nie były zatwierdzone przez ONZ. Mandat Gas Centre jest według ONZ jedynie techniczny i związany z metodologią kontraktów gazowych, gromadzeniem baz danych statystycznych czy promocji inwestycji zagranicznych w branży gazowej. Fox News twierdzi jednak, że dokumenty do których dotarł wskazują iż na forum Gas Centre prowadzono dialog w sprawie „restrukturyzacji i konsolidacji sektora gazowego”, czy „integracji przemysłu gazu ziemnego w Europie poprzez większą konwergencję i harmonizację norm i praktyk”.  

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Innymi słowy, o kwestiach które wielce ciążą na przyszłości energetycznej Europy oraz obecnej i przyszłej roli i wpływie Gazpromu w Europie – przekonuje Fox News.

Wskazuje jednocześnie, że audyt ujawnia iż nie wiadomo dokładnie, jaki jest przebieg rozmów w Gas Centre. Według Fox News, naturą tej instytucji jest tajemniczość, a to, że jej członkami nie są państwa, jest niezwykłe i prawdopodobnie bezprecedensowe w systemie ONZ. To wzbudziło także niepokój audytorów z oenzetowskiego Biura Nadzoru Wewnętrznego (OIOS).

- Brak nadzoru i publicznego raportowania zwiększa ryzyko, że Gas Centre może być postrzegane jako skupione na prywatnych interesach, szczególnie w sytuacji całkowitego finansowania przez będące jego członkami spółki – głosi audyt. 

Fox News zwraca uwagę, że liczba członków Gas Centre wzrosła obecnie do ok. 20, z czego mniej niż połowa z nich pochodzi z Europy Wschodniej. Są tam firmy gazowe m.in.  Francji, Włoch, Holandii, Turcji i Algierii. Nie ma tam natomiast żadnej firmy z USA.

Na swojej stronie internetowej Gas Centre wymienia jako członków AFRIQUIA GAZ (Maroko), BOTAS Petroleum Pipeline Corporation (Turcja) – EDF (Francja) – EDISON (Włochy) – Egyptian Natural Gas Holding Company (EGAS) (Egipt) – Eni Gas and Power (Włochy) – GAIL (Indie) – GasNatural Fenosa (Hiszpania) – GAZNAT (Szwajcaria) – GAZPROM (Rosja) – GDFSUEZ (Francja) – KazMunaiGaz (Kazachstan) – MOL/FGSZ Ltd (Węgry) – NJSC NAFTOGAZ/UKRTRANSGAS AC (Ukraina) – OMV Gas & Power GmbH(Austria) – PLINACRO (Chorwacja) -ROMGAZ (Rumunia) – PLINOVODI (Słowenia) – SOCAR (Azerbejdżan) – SRBIJAGAS (Serbia) – STEG (Tunezja) – SWISSGAS (Szwajcaria).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, foxnews.com/

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Co robi Gazprom w przybudówce ONZ?