Coca-Cola ustali zasoby wód naturalnych w Beskidzie Sądeckim

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 18:17

27 mln euro zainwestował koncern Coca-Cola w produkcję wody mineralnej w Beskidzie Sądeckim. Firma zapowiada dalsze inwestycje, m.in. w zakresie ustalenia dostępnych zasobów wód naturalnych w Tyliczu - poinformował w piątek PAP dyrektor generalny ds. wody Coca-Cola HBC Polska Marcin Barcz.

27 mln euro zainwestował koncern Coca-Cola w produkcję wody mineralnej w Beskidzie Sądeckim. Firma zapowiada dalsze inwestycje, m.in. w zakresie ustalenia dostępnych zasobów wód naturalnych w Tyliczu - poinformował w piątek PAP dyrektor generalny ds. wody Coca-Cola HBC Polska Marcin Barcz.

"Kończymy etap modernizacji wszystkich ujęć tylickich i planujemy zwiększanie potencjału produkcyjnego w samym zakładzie. W tym celu rozpoczęliśmy prace badawcze na terenie tylickiego obszaru górniczego, żeby ocenić łączne zasoby dyspozycyjne, tj. ocenić, ile wody jest dla nas dostępne, jakiego rodzaju i jak należy ich poszukiwać" - powiedział Barcz. Jak wyjaśnił, "pozwoli to na optymalną gospodarkę tymi wodami i ochronę zasobów".

Badania przeprowadzą naukowcy z Instytutu Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który wygrał ogłoszony przez Coca-Colę przetarg. "W tej chwili trudno oszacować koszty; ten proces dopiero się rozpoczyna i w najbliższym czasie będziemy mogli to ocenić" - powiedział Barcz.

Obszar górniczy Coca-Coli w Tyliczu obejmuje prawie 36 km kw., na których zbudowano 17 ujęć. Występują na nim trzy typy wód: źródlane, mineralne niskozasadowe i  mineralne. Ponieważ wody o zwiększonej zawartości składników rozpuszczalnych uznawane są za lecznicze, a te z kolei za kopaliny, obszar ich występowania podlega prawu górniczemu.

"Decyzję o tym, by inwestować w produkcję naturalnych wód mineralnych podjęliśmy w 2002 roku. Po długich poszukiwaniach zainteresowaliśmy się Beskidami, ze względu na czystość środowiska i występowanie różnorodnych wód mineralnych. W 2003 roku za 21 mld euro kupiliśmy spółkę Multivita i przez cały 2004 rok przeprowadzaliśmy intensywny proces modernizacyjny, który pochłonął kolejne 6 mld euro" - powiedział Barcz.

Jak wyjaśnił, w ramach prac modernizacyjnych m.in. zamknięto stare odwierty i wykonano nowe - ze specjalnymi zabezpieczeniami, chroniącymi samo ujęcie i doprowadzenie wód do zakładu. Przeprowadzono również  modernizację zakładu, tworząc laboratorium do badania jakości wody według najwyższych standardów.

Jak wskazują statystyki, na które powołuje się CC HBC Polska, w 1993 roku statystyczny Polak wypijał 15 litrów wody rocznie, w 2005 roku - prawie 49 litrów. Z danych tych wynika, że w Polsce rocznie wypija się 20 proc. wody spożywanej w Europie Zachodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane