Coeure: rynek nadmiernie pesymistyczny co do inflacji

opublikowano: 11-07-2019, 17:04

Benoit Coeure z zarządu EBC ostrzegł, że oczekiwania rynku dotyczące inflacji nie idą w parze z oczekiwaniami co do dynamiki cen wśród gospodarstw domowych.

- Pesymizm uwzględniony obecnie w cenach obligacji może niekoniecznie świadczyć o presji na obniżenie inflacji jutro, przynajmniej nie w takim samym stopniu – powiedział Coeure.

W tym roku oczekiwania inflacyjne, bazujące na rynku, spadły, a szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zobowiązał się do dodatkowej stymulacji monetarnej jeśli perspektywa się nie poprawi. Inwestorzy, pod wpływem mieszanych danych, stawiają na cięcie stóp przez bank centralny do września.

W czwartek jednak Coeure powiedział, że analiza przeprowadzona przez EBC sugeruje iż bazująca na rynku ocena presji inflacyjnej odbiega od oceny wśród gospodarstw domowych, bo w przypadku tych drugich jest stabilna od początku roku i wciąż bliska sześcioletniego maksimum.

- Wszystko to potwierdza potrzebę rozważenia i przeanalizowania przez banki centralne szerokiej gamy wskaźników oczekiwań inflacyjnych – podkreślił Coeure.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

EBC