Cognor produkuje więcej, niż może

Produkcja grupy w drugim kwartale sięgnęła 117 proc. potencjału. Wskaźnik podskoczył głównie dzięki wyrobom dla budowlanki. Teraz czas na motoryzację

Wysokie ceny towarów stalowych napędzają wyniki producentów. Giełdowy Cognor osiągnął po drugim kwartale 2021 r. rekordowy poziom EBITDA – 114 mln zł, prawie 193 proc. więcej niż rok wcześniej. Akcjonariusze na koniec roku mogą się też spodziewać wysokich zysków i dywidendy.

Produkcja stali rośnie na świecie

Stalowa hossa do czerwoności rozgrzewa także piece hutnicze. Po latach spadków produkcja w Unii Europejskiej wzrosła w drugim kwartale 2021 r. – i to aż o 33,4 proc. Stany Zjednoczone zanotowały nieco ponad 20-procentowy wzrost, a Chiny 10,5 -procentowy, jednak w Państwie Środka w poprzednich latach produkcja nie spadała, więc nie ma tu efektu niskiej bazy. Najwięcej, bo aż o 55,8 proc., zwiększyła się produkcja stali w Ameryce Południowej. Polska zanotowała wzrost o 12,7 proc. Wskaźnik mógł być większy, ale ArcelorMittal Poland wygasił wielki piec w Krakowie, co ograniczyło zdolności wytwórcze. Inni producenci pracowali pełną parą. Cognor wyprodukował w drugim kwartale 2021 r. 159 tys. ton, czyli 117 proc. potencjału.

Na rekord:
Na rekord:
W 2004 r. produkcja stali na świecie przekroczyła 1 mld ton. W tym roku może dobić do 2 mld ton
Vladimir Weiss

– Planowaliśmy przeprowadzić remonty, zwłaszcza w zakładzie w Gliwicach, które zwiększą moce i efektywność produkcji, ale ze względu na wysokie ceny i duże zapotrzebowanie klientów przesunęliśmy inwestycje na kolejne kwartały – mówi Krzysztof Zoła, członek zarządu Cognoru.

Dodaje, że ostatnio spadają ceny złomu oraz rudy i węgla, co powinno powstrzymać dalszy wzrost cen stali, a może nawet nieco je obniżyć i pozwolić Cognorowi wykonać odłożony na później remont. Krzysztof Zoła podkreśla jednak, że już działające i planowane do wprowadzenia w Unii Europejskiej środki ochrony rynku stalowego nie pozwolą na powrót cen do poziomu sprzed pandemii COVID-19.

Budownictwo dotkliwie odczuło wzrost cen stali

Droga stal od miesięcy spędza sen z powiek budowlańcom i finansującym branżę instytucjom. Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oszacowała, że wprawdzie w branży budowlanej spadła w drugim kwartale liczba bankructw, ale z 20 do 30 wzrosła liczba podmiotów niewypłacalnych.

– Krajowe instytucje finansowe z coraz większym niepokojem obserwują sytuację na rynku surowców i materiałów wykorzystywanych przez branżę budowlaną. Zanotowane w ostatnich kilkunastu miesiącach znaczące wzrosty cen m.in. stali, drewna czy tworzyw sztucznych powodują, że długoterminowe kontrakty zawierane często jeszcze przed wystąpieniem pandemii mają coraz mniejsze szanse, by pozostały rentowne – twierdzi Janusz Władyczak, prezes KUKE.

Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, podkreśla, że w ostatnich tygodniach ceny materiałów zaczęły się stabilizować, lecz zatrzymały się na bardzo wysokim poziomie.

– Branża budowlana nadal nie może więc złapać oddechu i bacznie obserwuje rozwój sytuacji, zwłaszcza na rynku stali – dodaje Damian Kaźmierczak.

Krzysztof Zoła spodziewa się natomiast, że najbliższych miesiącach koniunktury na rynku stali nie będzie już napędzał głównie popyt z budowlanki – zakłada napływ zamówień z motoryzacji, która ostatnio była w kryzysie. Zyskać ma na tym HSJ, należąca do grupy Cognor, produkująca wyroby na potrzeby sektora samochodowego.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane